Sajnos évről évre egyre magasabb az átlaghőmérséklet, emiatt pedig világszerte egyre erősebb hőhullámokat lehet tapasztalni. Sőt, idén július 4-én még a hazai melegrekord is megdőlt. Az extrém hőmérséklet miatt az angliai Roehampton Egyetem kutatói nemrég annak jártak utána, hogy mi lehet az a hőmérséklet, ami már károsíthatja az emberi test alapvető funkcióit.
Mi a legmagasabb hőfok, amit még kibír az emberi test?
A 2023 júliusában publikált tanulmány szerint az emberi test nem tud végtelen mennyiségű hőt leadni, így ha a hőmérséklet meghaladja a 40 fokot, akkor az már egészségkárosító hatással is bírhat az emberi testre nézve.
Eddig nem volt biztos, hogy mi az a maximális hőmérséklet, ameddig a szervezet képes leadni a hőt, ám a friss kutatás szerint a felső határ 40-50 fok között helyezkedik el.
Az említett kutatásban 13 önkéntes vett részt, akinek egy órán keresztül különböző hőmérsékletű és páratartalmú szobában kellett tartózkodniuk. A vizsgálat kezdetekor többek között megmérték a vérnyomásukat, a testhőmérsékletüket, az izzadásuk mértékét és a pulzus számukat.
A kutatásból továbbá az is kiderült, hogy az úgynevezett termosemleges zóna egy olyan hőtartomány, melyben a szervezetnek nem kell felgyorsítani az anyagcserét ahhoz, hogy fenntartsa az ideális testhőt. Az említett hőtartomány alsó határa 28 fok, ugyanis ezalatt a szervezet már több energiát fordít arra, hogy egyensúlyban tartsa a hőháztartást. Gondoljunk csak bele, hogy a nagy hidegek idején remegni kezdünk, ami igazából a hőtermelést serkenti.
Ezt edd ebédre, ha hőség van – ezek nem lassítják tovább a szervezeted:
Magas hőmérsékletben azonban a szervezet más módszert alkalmaz a hűtésre, hiszen ilyenkor beindul az izzadás és az erek kitágulása, amelyek mind a hőleadást hivatottak elősegíteni.
A vizsgálatokból kiderült, hogy a résztvevők anyagcseréje 35%-kal nőtt 40 fok felett, amikor 25%-os páratartalmú helyiségben tartózkodtak, és 48%-kal, hogyha ugyanilyen hőmérsékletű, de 50%-os páratartalmú szobában voltak.
Még több érdekességről olvashatsz itt: