Szinte minden második főételhez készíthetünk köret gyanánt rizst: az olcsó és közkedvelt gabona kiválóan passzol a szaftos-szószos ragukhoz, sült húsokhoz, amihez akarjuk. Így elmondható, hogy gyakori feladat a rizsfőzés a konyhában, amivel sajnos együtt járnak a különböző rizsfőzési bakik is. A leégett rizs ezek közül talán a legbosszantóbb – ha bekövetkezik, hajlamosak vagyunk inkább a kukába szórni a lábas teljes tartalmát. Azonban, mielőtt ezt megtennénk, mentsük meg a leégett rizst az alábbi módszerrel!
Mitől éghet le a rizs a fazékban?
Az esetek nagy részében sajnos nem magán a gabonán vagy az edényen múlik a leégés, hanem a szakács hanyagságán. Így a legfontosabb, hogy lehetőleg ne hagyjuk hosszú időre magát a fövő rizsünket – így, ha bármi galiba történik, még simán meg tudjuk menteni.
Ahhoz, hogy ne égessük le a rizst, figyeljünk az alábbi dolgokra:
- Használjunk kellő mennyiségű vizet az adott rizsfajtához.
- Miután felforrt a víz, kapcsoljuk alacsony fokozatra a lángot.
- Inkább előbb zárjuk el alatta a lángot, ha azt látjuk, hogy a víz nagy része elforrt. Így a visszamaradó gőzben, a fedő alatt készre fő majd a gabona, és nem is fog leégni.
A legfontosabb: nem felkavarni
Ha a fentiek nem jönnek be, és mégis arra leszünk figyelmesek, hogy leégett a rizsünk (szag alapján vagy a lábosba pillantva), a legfontosabb dolog, hogy semmiképp ne kavarjuk fel az edény tartalmát.
Ugyanis ilyenkor még bőven menthető a köret, kivéve, ha az alul található kormos, kozmált szemeket elkeverjük a még menthető fehérekkel. Főleg akkor vigyázzunk ezzel, ha még folyadék is található a fazékban, mert a korommal keveredő főzővíz az edény teljes tartalmát használhatatlanná teszi.
Új edény, új kezdet
Ehelyett óvatosan transzportáljuk át a még nem égett szemeket egy új, tiszta edénybe. Villával kapargassuk ki a rizst a régiből, vigyázva, nehogy a fekete, kormos rész is átmenjen. Attól függően, hogy a rizs mennyire főtt puhára, adjunk hozzá további vizet, ami legyen meleg vagy forró.
A legalacsonyabb lángon pároljuk, fedő alatt, míg a kóstolás puha szemeket nem eredményez.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai trükkök, amiket érdemes ellesni: