Bár egy rendkívül egyszerű köretről van szó, és valószínűleg több millió adag rizs kerül az emberek tányérjaiba nap mint nap világszerte, elkészíteni már korántsem gyerekjáték. A számos buktató közül, ami felmerülhet rizsfőzésnél, az egyik, hogy szükség van-e az alapanyag átöblítésére felhasználás előtt. A rövid válasz: nem mindig. Egyes rizsfajták esetében előnyös főzés előtt átmosni, viszont sok különböző fajta rizs létezik, amelyek másféle bánásmódot igényelnek.
A legjobb példa erre a barna rizs: alapvetően tényleg ajánlott a rizst megmosni főzés előtt, a barna rizs kivételt képez ez alól!
Fehér társával ellentétben a barna rizsnél a korpa (az ehető rizsszem külső rétege) és a héj (a rizsszem héja) érintetlen marad.
Mivel a rizsszemek rendelkeznek ezzel a védőburkolattal, a mag felszínén nincs annyi szabad keményítő, amit le lehetne mosni.
Ha tehát azon kapnád magad, hogy elfelejtetted átmosni a barna rizst, és ezért aggódsz, hogy biztosan ragadós-csomós lesz a végeredmény, akkor megnyugtatunk: jó eséllyel nem lesz belőle semmi baj.
Vedd figyelembe a használt barna rizs fajtáját és az elérni kívánt eredményt!
Bármit is főzöl, az előkészítés attól függ, hogy mit szeretnél kapni a végén. A barna rizsnek különböző fajtái vannak, köztük a rövid, a közepes, a hosszú szemű, illetve a barna basmati rizs, amelyek mérete, íze, textúrája és főzési arányai eltérőek.
A rövid szemű rizs általában öblítéstől függetlenül összetapad, míg a hosszú szemű rizs hajlamosabb a főzés után is különálló szemekben maradni.
Tehát, ha izgulsz a barna rizs főzésekor, az aggodalomra okot adó dolgok listáján a mosás a végére kerül. Sokkal fontosabb a helyes víz-rizs arányra és a főzési időre odafigyelni, hogy megakadályozd a rizsszemek összetapadását!
Figyelem, az, hogy nem mosod át a barna rizst, még nem garancia arra, hogy nem fog összeragadni!
Egyes fajták természetesen ragadósabbak, de a barna rizs védőrétegének köszönhetően nem kell aggódnod, hogy csomós lesz, feltéve, hogy nem főzöd túl. Emellett a fent említett változók, a rizsszemek mérete vagy a víz mennyisége szintén befolyásolhatják, milyen rizst tudsz majd tálalni.
Még több rizsa: