A latkesz jiddisül palacsintát jelent, ami ez esetben nem édes ízű, hanem reszelt burgonyából vagy valamilyen zöldségből, például cukkiniből készül, sőt, akár sajt is kerülhet bele, majd tejföllel vagy almaszósszal tálalják. Gyakorlatilag a mi tócsnink keleti testvére. A maceszgombóc leves mellett a másik ikonikus zsidó étel, amit Hanuka alkalmával szolgálnak fel többek között, hogy a csodát ünnepeljék, miszerint egykor az egy napra elegendő mennyiségű olívaolaj nyolc napon át égett (a Hanuka ezért a fény ünnepe). Most hoztunk 6 tippet, amivel a legfinomabb kis burgonyapalacsintákat készítheted el.
Pihentesd a lereszelt krumplit jeges vízben a leggusztább színért
Vizuálisan akkor nevezhető tökéletesnek a latkesz, ha belül szép fehér marad, ami kellemes kontrasztot képez az aranybarna külsővel. Ha nem azonnal sütöd meg a lereszelt krumplit, akkor addig is, tedd jeges vízbe – sütés előtt ne felejtsd el kinyomkodni belőlük a felesleget.
Ha kipróbálnál még egy isteni receptet a zsidó konyha remekeiből:
A ropogósság titka: nyomkodd ki a felesleges vizet
A nedvesség a ropogósság ellentéte, és hát épp ez a latkesz és a tócsni lényege. A legideálisabb burgonyák a latkeszhez a fehér fajták a magas keményítőtartalom miatt, úgy mint például a Russet burgonya, de ezeket is érdemes reszelés után jó alaposan kinyomkodni, hogy ne maradjon bennük felesleges víz.
Más zöldségek esetében is érdemes ezt megtenni, de persze a folyadék mennyisége attól is függ, hogy épp milyen alapanyaggal dolgozol.
Az édesburgonya például szárazabb, de mondjuk a cukkini nedvességtartalma igencsak magas.
Számít a méret: legyen minél kisebb a latkesz!
Itt nem szabad palacsintaméretben gondolkodni, hanem épp ellenkezőleg, minél kisebb gömböket érdemes készíteni. Ezáltal jobban tudod kontrollálni a sütési időt, és elkerülöd, hogy belül túl nyers maradjon a kívül már jó ropogós latkesz. Olyan egynegyed bögrényi tésztából már jó méret jön ki, ami akár kis snacknek vagy előételnek is tökéletes egy összejövetelen.
A megfelelő serpenyő megválasztása
Egy nagy, nehéz serpenyőre – öntött vas, szénacél vagy rézaljú – lesz szükséged, de ha épp nincs ilyen kéznél, akkor válaszd a legerősebbet, ami van otthon.
Minél nehezebb az alja a serpenyőnek, annál egyenletesebben oszlik el a hő, így kisebb az esélye, hogy megég az olaj.
A tapadásmentes serpenyők is működnek, de nincs rájuk itt szükség, hiszen nagy mennyiségű olajban sütsz, tehát semmiképp sem fog odaragadni az étel a serpenyőhöz.
Olaj: semleges ízű és hőálló
Bár az olívaolaj szerepel az ókori csodáról szóló történetben, itt sajnos nem ajánlott a használata, inkább olyan semleges olajakat válassz a sütéshez, mint a szőlőmag-, napraforgó- vagy repceolaj. Ezeknek az olívaolajjal ellentétben magas a füstpontja, így nem fognak megégni sütés közben, ami az egészséged szempontjából előnyös.
A répatrükk
Meglepően hangozhat, de tesztelt és bevált trükkről van szó. Tegyél egy megpucolt egész répát a latkeszek mellé az olajba. A répa segít az olaj hőmérsékletének szabályozásában, de egyfajta mágnesként is szolgál, magához vonzza az apró szemcséket, amitől tisztább lesz az olaj, és kevésbé lesz hajlamos az égésre. A répát több adaghoz is hozzáadhatod, azonban, ha már ráncos és karamellizálódott, akkor ideje lecserélni.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Tökéletesítsd a karácsonyi recepteket a segítségünkkel: