Ezért nem mindegy, hogyan rétegezzük a lasagnét

Mindegy, milyen raguval készítjük, a lasagne rétegezésének van egy meghatározott sorrendje, ami ugyan nem szentírás, de ha így rakjuk össze a tésztaételt, sokkal jobb eredményt érhetünk el. De miért ilyen fontos ez?

Paradicsomos ragu, besamel, tésztalapok és sajt: ezekből a rétegekből áll össze az olasz kedvenc, a lasagne. Biztos mindenkinek megvan a maga módszere az összeállításra, ami teljesen természetes. Azonban ha a tökéletes sorrendet keressük, a lenti cikkből kiderül, mit mire érdemes pakolni, ha lasagnet sütünk.

Ezért nem mindegy, hogyan rétegezed a lasagnet

Számít-e a szósz?

Az eredeti, klasszikus, darált húsos verzió már nem az egyetlen szereplő a lasagne-porondon: akad kevert húsos-zöldséges, gombás, hatzöldséges szósz is, amivel dúsíthatjuk a tésztát. Ez a rétegezés szempontjából majdnem mindegy is, az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, hogy ne legyen túl híg a ragu.

Ugyanis, ha nagyon vizes a paradicsomos szósz, a nedvességnek nem lesz elég ideje elpárologni, besűrűsödni a sütőben, ehelyett inkább eláztatja majd a lasagnet.

Eredeti lasagne al forno

Eme csodálatos réteges tészta kialakulása sokkal régebbre nyúlik vissza, mint gondolnánk. Meglepő módon az ókori Görögországig vezethető vissza, amikor a rómaiak megszállták az ...

A legfinomabb zöldséges lasagne

A darált húst vöröslencsére, a besamelt cottage cheese-zes szószra cseréltük, megszórtuk sok-sok sajttal és bébispenóttal, majd pillanatok alatt el is fogyott az egész tepsi. Ez a mi ...

Hova tegyük a sajtot?

A reszelt sajt leginkább a legfelső réteg tetején szokott szerepelni, és itt is van a legjobb helyen, ugyanis van lehetősége aranybarnára pirulni. Ettől ropogós lesz, és az íze is elmélyül. Ha azonban a rétegek közé is szeretnénk sajtot csempészni, ne közvetlenül szórjuk a lapokra.

Az olvadó reszelt sajt ugyanis – amikor nem jut közvetlen hőhöz – nem éri el azt a maximálisan nyúlós állagot, ami miatt imádjuk. Inkább keverjük hozzá a besamelhez, így a krémes szósz dupla célt szolgál majd, és átható sajtízt ad a lasagnenak.

Főtt vagy száraz tésztalap?

A száraz tészta használata ugyan egy lépéssel lerövidíti az amúgy is hosszadalmas lasagnekészítést, azonban ezt az időt csőstül visszakapjuk, amikor arra kell várnunk, hogy végre teljesen megpuhuljanak a lapok a sütőben.

Megéri ezért kis ideig előfőzni a tésztát: csupán 2-3 perc is elég ahhoz, hogy ne legyenek olyan kemények a lapok, és kapjanak némi előnyt.

A tökéletes sorrend titka

És akkor jöjjön a cikk lényegi része, a tökéletes lasagneréteg-sorrend. Ez egy olyan módszer, ami a legtöbb esetben beválik, és egy teljesen átsült, mindenhol egységes lasagnet eredményez majd.

Először is érdemes egy-két kanálnyi szószt tenni a sütőedény aljába: ez megakadályozza, hogy az alsó lapok leragadjanak. Persze nem kell sok: ha túlzásba esünk, megnehezítjük a saját dolgunkat a tálalásnál.

Ezt kövesse egy réteg tésztalap, amit úgy rendezzünk el, hogy ne legyenek rajta lyukak. Szerencsére ez egy fokkal könnyebb feladat lesz, mivel felpuhítottuk a tésztát.

A két szósz (a besamel és a paradicsomos ragu) sorrendje az, ami igazán meghatározza a végeredményt. Mivel a besamel sűrűbb, és nehezebb elegyengetni, kezdjünk a paradicsomos raguval. Ezt tegyük a tésztára, és próbáljuk minél laposabb réteggé rendezni.

Trikolor lasagne

A lasagnénál nincs is jobb kaja, szerintünk bárhol, bármikor jöhet. Most egy kis csavarral készült, hiszen 3 különböző színű rétegből raktuk össze kedvencünket: az első a spenótos ...

Húsos lasagne

Az olaszok egyik legnépszerűbb rakott tésztája a lasagne, amit sokan sokféleképpen készítenek. A következő verzió egy marhahús ragus, ami igaz, hogy nincs pillanatok alatt készen, de ...

Gluténmentes lasagne

A lasagnénál nincs is jobb kaja, szerintünk bárhol, bármikor jöhet. Ráadásul ugyanolyan könnyű glutén- és laktózmentesen elkészíteni, mint hagyományos alapanyagokból, a hozzávalók ...

Azért is fontos, hogy a tészta közvetlenül érintkezzen a paradicsomszósszal, mert így gyorsabban megfőnek a lapok, mint ha a nehezebb besamel lenne rajtuk.

Ha megvan a ragu, óvatosan öntsük rá a besamelt, ügyelve arra, hogy minden kisebb-nagyobb mélyedésbe befolyjon a mártás.

Ezeket a lépéseket folytassuk, amíg meg nem telik az edényünk. Az utolsó besameles réteget szórjuk meg bőven reszelt sajttal, és már mehet is a sütőbe a finomság. Amit pedig kiveszünk majd onnan, egy kész csoda lesz.

Spenótos kéksajtos lasagne

Imádom a kéksajtot és a spenótot együtt. Ezt a receptet általában gnocchival készítem, de most lasagne tésztám volt, ezért született ez a recept.

Spenótos gombás lasagne

Örök kedvenc a lasagne, amely gyorsabban elkészíthető, mint ahogy a receptet - reményeim szerint - érthetően megírtam :-). Jellemzően vegaváltozatban készítem, mert így szeretjük. ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Tökéletesítsük az összes ételt együtt:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...