Paradicsomos ragu, besamel, tésztalapok és sajt: ezekből a rétegekből áll össze az olasz kedvenc, a lasagne. Biztos mindenkinek megvan a maga módszere az összeállításra, ami teljesen természetes. Azonban ha a tökéletes sorrendet keressük, a lenti cikkből kiderül, mit mire érdemes pakolni, ha lasagnet sütünk.
Számít-e a szósz?
Az eredeti, klasszikus, darált húsos verzió már nem az egyetlen szereplő a lasagne-porondon: akad kevert húsos-zöldséges, gombás, hatzöldséges szósz is, amivel dúsíthatjuk a tésztát. Ez a rétegezés szempontjából majdnem mindegy is, az egyetlen dolog, amire érdemes figyelni, hogy ne legyen túl híg a ragu.
Ugyanis, ha nagyon vizes a paradicsomos szósz, a nedvességnek nem lesz elég ideje elpárologni, besűrűsödni a sütőben, ehelyett inkább eláztatja majd a lasagnet.
Hova tegyük a sajtot?
A reszelt sajt leginkább a legfelső réteg tetején szokott szerepelni, és itt is van a legjobb helyen, ugyanis van lehetősége aranybarnára pirulni. Ettől ropogós lesz, és az íze is elmélyül. Ha azonban a rétegek közé is szeretnénk sajtot csempészni, ne közvetlenül szórjuk a lapokra.
Az olvadó reszelt sajt ugyanis – amikor nem jut közvetlen hőhöz – nem éri el azt a maximálisan nyúlós állagot, ami miatt imádjuk. Inkább keverjük hozzá a besamelhez, így a krémes szósz dupla célt szolgál majd, és átható sajtízt ad a lasagnenak.
Főtt vagy száraz tésztalap?
A száraz tészta használata ugyan egy lépéssel lerövidíti az amúgy is hosszadalmas lasagnekészítést, azonban ezt az időt csőstül visszakapjuk, amikor arra kell várnunk, hogy végre teljesen megpuhuljanak a lapok a sütőben.
Megéri ezért kis ideig előfőzni a tésztát: csupán 2-3 perc is elég ahhoz, hogy ne legyenek olyan kemények a lapok, és kapjanak némi előnyt.
A tökéletes sorrend titka
És akkor jöjjön a cikk lényegi része, a tökéletes lasagneréteg-sorrend. Ez egy olyan módszer, ami a legtöbb esetben beválik, és egy teljesen átsült, mindenhol egységes lasagnet eredményez majd.
Először is érdemes egy-két kanálnyi szószt tenni a sütőedény aljába: ez megakadályozza, hogy az alsó lapok leragadjanak. Persze nem kell sok: ha túlzásba esünk, megnehezítjük a saját dolgunkat a tálalásnál.
Ezt kövesse egy réteg tésztalap, amit úgy rendezzünk el, hogy ne legyenek rajta lyukak. Szerencsére ez egy fokkal könnyebb feladat lesz, mivel felpuhítottuk a tésztát.
A két szósz (a besamel és a paradicsomos ragu) sorrendje az, ami igazán meghatározza a végeredményt. Mivel a besamel sűrűbb, és nehezebb elegyengetni, kezdjünk a paradicsomos raguval. Ezt tegyük a tésztára, és próbáljuk minél laposabb réteggé rendezni.
Azért is fontos, hogy a tészta közvetlenül érintkezzen a paradicsomszósszal, mert így gyorsabban megfőnek a lapok, mint ha a nehezebb besamel lenne rajtuk.
Ha megvan a ragu, óvatosan öntsük rá a besamelt, ügyelve arra, hogy minden kisebb-nagyobb mélyedésbe befolyjon a mártás.
Ezeket a lépéseket folytassuk, amíg meg nem telik az edényünk. Az utolsó besameles réteget szórjuk meg bőven reszelt sajttal, és már mehet is a sütőbe a finomság. Amit pedig kiveszünk majd onnan, egy kész csoda lesz.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal, Sztarenki Dórival, Fancsikai Eszterrel vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!
Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!
Tökéletesítsük az összes ételt együtt: