De miért pont erre a kuszkuszsalátára van szükségünk? Nos, képzeljük el: egy sűrű nap után kimerülten hazaérünk, a hűtőben szinte semmi nincs, a boltok lassan zárnak, és nekünk abszolút semmi kedvünk kimozdulni otthonról. Mit szólnánk egy olyan étkezéshez, amit csupa kamrai alaphozzávalóból, pár perc alatt össze tudnánk dobni? Mit szólnánk egy tál finom kuszkuszsalátához?
Hogyan főzzünk tökéletes kuszkuszt?
Nem tűnik bonyolult feladatnak a kuszkusz főzése, mégis könnyű belefutni néhány hibába az elkészítés során. A jó kuszkusz egyenletesen puha, nem ragad össze, szinte minden kis szem elválik a többitől. Ezt úgy érhetjük el, ha megfelelő mennyiségeket használunk, és biztosítjuk a helyes környezetet.
Használjunk azonos mennyiségű kuszkuszt és vizet, ez az arány, ami mellett a gabona képes magába szívni elég folyadékot, anélkül, hogy kemény maradna, vagy szétfőne.
A helyes környezet pedig a gőz, azaz párás és forró közeg. A meleg víz főzi meg a kuszkuszt, de ez önmagában nem elég. A gőzre azért van szükség, hogy a szemek ne ragadjanak össze.
Tegyük egy tálba a kuszkuszt, majd öntsük le azonos mennyiségű, forrásban lévő vízzel. Takarjuk le egy tállal vagy fedővel, és hagyjuk nagyjából 5 percig állni. Ne feledkezzünk meg róla, különben szétfő és összeáll.
Vegyük le róla a fedőt, majd egy villa segítségével lazítsuk fel. A tökéletes kuszkuszunk el is készült, itt az ideje felturbózni.
Fűszerezzünk
Most, hogy van egy jó kuszkuszos alapunk, elkezdhetjük felépíteni rá a salátánkat. Ennek az első lépése pedig az ízesítés. Mivel a gabonának önmagában nincsen túl sok íze, pótolhatjuk ezt különböző fűszerek segítségével.
Persze az aromás, friss zöldfűszerek lennének a legjobbak, de mivel ez egy „kamrasaláta”, a szárított verzióval is ugyanolyan hatást érhetünk el. Szórjuk meg petrezselyemmel, bazsalikommal vagy oreganoval, már egy kicsit előre is gondolva, hogy a fűszerezés és a később hozzáadott extrák passzoljanak egymáshoz.
Színezhetjük fűszerpaprikával, esetleg kurkumával, tüzesíthetjük chilivel, ahogy kedvünk tartja. De más eszközök is a rendelkezésünkre állnak: pár csepp citromlé vagy ecet képes szinte teljesen más étellé tenni az egyszerű kuszkuszt.
Adjunk hozzá fehérjét
Ahhoz, hogy a salátánk tényleg tápláló legyen, szükségünk lesz valamilyen fehérjére. Szerencsére rengeteg lehetőségünk van, és nem kell feltétlenül állati eredetűt használnunk.
Például kiváló választás lehet valamilyen friss sajt (mozzarella, feta, kecskesajt), tonhalkonzerv vagy más halféle. De ugyanolyan hatásos valamelyik konzerv hüvelyes: a csicseriborsó remekül illik a kuszkuszhoz.
Természetesen a fent felsorolt fehérjéket kedvünkre keverhetjük is, annyival gazdagabb lesz a salátánk.
Legyen változatos minden falat
Ne csak tápanyagban, de izgalmas textúrákban is legyünk sokszínűek. Egy marék olajos mag (például mandula) ropogós újdonságot ad, az olajbogyó húsos szemei is okozhatnak meglepetést. De kísérletezhetünk a hűtőben lévő savanyúságokkal (cékla, uborka, gyöngyhagyma) is.
Hozzuk össze olajjal
Lehet, hogy ezen a ponton megkóstoljuk a salátát, és elfog minket egy kis csalódottság. Mintha valami még hiányozna. Ez a valami a zsiradék, jelen esetben valamilyen olaj.
Használhatunk egyszerű napraforgóolajat is, de egy aromás olíva-, netán fűszerolaj még magasabb szintre emeli majd a fogást. Amennyiben használtunk tonhalat vagy más olajas konzervet, az abban lévő zsiradékot is bátran öntsük rá. Még több íz, ráadásul ingyen.
És ennyi, a pár mozdulatos, bevásárlás- és stresszmentes salátánk el is készült, lapátoljuk be, élvezzük az egyszerűségét, különböző színeit és aromáit.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Életmentő konyhai ötletek: