A zsírnak sok funkciója van az emberi testben. A talpunkon például a zsírpárnák teszik lehetővé, hogy járni tudjunk fájdalmak nélkül. A bőr alatti egyéb zsírpárnáink energiát tárolnak, és megvédenek a hidegtől.
Ha azonban egészségesen táplálkozunk, akkor meg kell különböztetnünk a jó és a rossz zsírokat, és értelemszerűen az előbbiekből kell többet magunkhoz vennünk.
Jó zsírok
A jó zsírok a telítetlen zsírsavak, illetve azok a zsírok, amelyek sok telítetlen zsírsavat tartalmaznak. Ezek a savak olyan anyagokat szállítanak a testnek, amelyeket maga nem tud előállítani. Ezeket esszenciális, azaz létfontosságú zsírsavnak nevezzük, és szükségesek a sejtek felépítéséhez. Elsősorban a repceolajban, olívaolajban és a zsírosabb halakban találhatók meg.
Rossz zsírok
A rossz zsírok ezzel szemben a telített zsírsavakat tartalmazzák túlnyomó arányban. Ezek az olyan élelmiszerekben találhatók meg, mint a vaj, a zsír, tej, illetve a különféle húsok. A készételekben is ezek kerülnek felhasználásra. A telített zsírsavak alkotórészeit az emberi test maga is elő tudja állítani, és ezek azok, amelyeket a szív- és érrendszeri megbetegedések esetében emlegetni szoktak. Nem ésszerű túl sokat fogyasztani belőlük, mivel a test ezeket a zsírszövetben tárolja. Ha pedig hosszabb időn keresztül több telített zsírsavat fogyasztunk a kelleténél, akkor ezáltal a zsírpárnáink is növekedésnek indulnak, és az egészségünkre sem lesz jó hatással.
Ha olvasnál még a témában: