4 biztos jel, ami azt mutatja, megérett a kovászos uborkád

Ugyan nem atomfizika a kovászos uborka készítése, van egy kérdés, amiben még a legprofibbak is néha elbizonytalanodnak. Ez pedig nem más, mint a híres „érett-e már a savanyúság?” kérdés. Na de lássuk a választ!

Minél több üveg kovászos uborkát tesz el az ember egy nyáron, annál magabiztosabb lesz a dolgában és annál simábban megy majd az egész procedúra. Legalábbis az a része, ami rajtunk, készítőkön múlik – persze ezen kívül egy igen nagy porció az irányításunkon kívül kerül és egyes egyedül az aktuális időjáráson és klímán múlik. Összerakhatjuk ugyanolyan profi módon az üvegünket, a kovászos uborka mindig más és más mennyiségű idő alatt érik majd be. Így nehéz meghatározni egy egzakt pontot az elkészülésre, ehelyett érdemes az alábbi jelekre figyelni.

4 biztos jel, ami azt mutatja, megérett a kovászos uborkád

Opálos a folyadék

Ahogy az uborka egyre jobban érik, a sós víz opálossá, homályossá válik, és végül eléri azt a jól ismert, szinte tejes fehérséget, ami a kovászos uborka levére jellemző. Ha ezt vesszük észre az uborkánkon (átlagosan jó idő mellett a második, harmadik napon szokott ilyenné válni), akkor érdemes rákóstolni a savanyúra, hátha elkészült.

Latkesz kovászos uborkával

Igazi komfortételünk a tócsni, aminek most egy másik változatát próbáltuk ki. Ez a latkesz, amit kovászos uborkával bolondítottunk meg.

Aktívak a buborékok

A kovászos uborkás üvegben komoly élet zajlik, dolgoznak rendesen a mikroorganizmusok, amely munka eredménye kívülről leginkább a buborékok jelenlétében válik láthatóvá. Persze ne számítsunk egy szénsavas víz aktivitásához, de határozottan látni fogunk izgő-mozgó buborékokat.

Ezek már az első nap vége felé is megjelenhetnek, persze ilyenkor még nem érett meg a kovászos – az elkészülést akkor érjük el, ha szinte minden uborka mellé látunk beragadva egy halom kis légbuborékot, amelyek mozgatás hatására a felszín felé szöknek.

Meleg az üveg

Ugyan csalóka is lehet ez a jel, hiszen a kovászos uborkás üveg akár egy óra alatt is felforrósodhat a napon. Azonban érezni fogjuk, hogy amikor az üveg és annak teljes tartalma belülről meleg, az más érzetet kelt. A frissen elkészült kovászos leve tényleg meglepően csapmeleg – kóstoljuk meg, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban!

Kissé kifolyt a kovászlé

Az érés során kiszökik a kovászlé az üvegből, hiszen a kenyér is, az uborkák is nőnek valamennyit térfogatban, illetve az aktív buborékozás is efelé hajtja a vizet. Éppen ezért érdemes nemcsak az üveg szájára, hanem az edény alá is tenni egy tányért, ide egy nagyobb méretűt, hogy felfogja a szökésnek indult folyadékot.

Ráadásul az itt összegyűlt kovászlé mértéke kiváló indikátor is lesz: ha azt látjuk, szinte tele a tányér, már igencsak valószínű az uborka érettsége.

Kovászos uborkás gazpacho

Ha még nem vagyunk torkig a nyár legüdítőbb hideg levesével, vigyük el egy utolsó körre, mégpedig a legéretebb nyárvégi paradicsomok és a szezon legvégső kovászos uborkájának ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a hasznos konyhai tippeket is ismerd meg:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...