Még nincs vége a kovászos szezonnak: készíts savanyúságot cukkiniból

A házi savanyúságok világában egyértelmű nyertes az uborka. Ha egész nyáron kovászoltuk, és már egy kicsit ráuntunk a zöldségre, próbáljunk ki valami újat, például a savanyított cukkinit.

A kovászos cukkini tulajdonképpen egy kicsit hazugság, ugyanis tényleges kovászolás nem történik az elkészítése alatt. Leginkább a savanyú uborkához való hasonlósága miatt kapta ezt a nevet. Tulajdonképpen egy egyszerű savanyúság, amit különlegességként jó a hűtőnkben tudni. Készítsünk kovászos cukkinit, egyszerűbb, mint gondolnánk.

Még nincs vége a kovászos szezonnak: készíts savanyút cukkiniból

A cukkini kiválasztása

Ahogy az uborkánál sem mindegy, melyik fajtát választjuk a savanyúsághoz, a cukkininál is jobb, ha válogatósak vagyunk. A kiválasztott zöldség ugyanis befolyásolja a minőséget.

Válasszunk kisméretű, zsenge cukkinikat, mert ezeknek vékony héja és kevés, apró magja lesz.

Ha megfelelő alapanyagot viszünk haza, nem kell majd a hámozással, és a magok kikaparásával vesződnünk. A zsenge cukkini gyorsabban „megérik” az ecetes lében, így hamarabb élvezhetjük a kedvenc ételeink mellett.

Sós pácolás

Mossuk meg a cukkinit, vágjuk le a két végét, majd vágjuk ujjnyi hosszú, vékony hasábokra. Ha hosszabb a zöldség, előbb vágjuk félbe keresztben, utána haladjunk tovább a hasábok szeletelésére.

Amikor megvagyunk a hasábokkal, tegyük őket egy nagy tálba, és alaposan dörzsöljük be sóval. Utána öntsük le jéghideg vízzel (jégkockák hozzáadásával szinten tarthatjuk a hőmérsékletet), és hagyjuk állni 2 óráig.

A hideg sós víz segít megőrizni a cukkini friss roppanós állagát, nem engedi, hogy az ecetes lében szottyos és puha legyen. Nem érdemes megspórolni ezt a lépést.

Savanyítás és fűszerezés

A két óra leteltével előkészíthetjük az ecetes levet 1:1 arányban öntsünk egymáshoz ecetet és vizet. Sózzuk és édesítsük cukorral ízlés szerint. A keveréket forraljuk fel, majd tegyük félre.

Válasszunk ki néhány tetszőleges fűszert: a mustármag, kapor, kömény, bors és fokhagyma például nagyon jól illik a cukkinihoz. A fűszereket és hagymát szórjuk sterilizált üvegek aljára, és állítsunk bele néhány hasáb zöldséget.

Öntsük nyakon a forró ecetes lével, és azonnal csavarjuk rá a fedőt. Hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni a savanyúságot, utána pedig tároljuk hűtőben.

Tárolás

Mivel komolyabb tartósítás nem történt, mindenképpen tartsuk a hideg hűtőben a cukkinit, nehogy megromoljon. Mielőtt megkóstoljuk, hagyjuk érlelődni legalább egy hétig, de akár tíz napig is, sokkal finomabb lesz tőle.

Sertéspörkölt

Pörköltöt mindenből készítünk, de a legkedveltebbek között simán helyet foglal a sertéspörkölt. A következő receptből megtudhatod, hogy mennyire pofonegyszerű is elkészíteni ezt a ...

Tökéletes paprikás krumpli

A magyar konyha egyik legfinomabb és legtöbbet készített fogása. A jó paprikás krumplihoz a legjobb alapanyagokat szükséges használni. Burgonyából válasszuk a nem szétfövő fajtákat, ...

Tejfölös gombapörkölt

Az egyik kedvenc húsmentes pörkölt, amit tényleg nagyon szeretek, az a gombapörkölt! Ezzel a recepttel pedig roppant gyorsan el tudjuk készíteni, próbáljátok ki.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Házi praktikák és receptek, amiket mindenképpen próbálj ki:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...