Még nincs vége a kovászos szezonnak: készíts savanyúságot cukkiniból

A házi savanyúságok világában egyértelmű nyertes az uborka. Ha egész nyáron kovászoltuk, és már egy kicsit ráuntunk a zöldségre, próbáljunk ki valami újat, például a savanyított cukkinit.

A kovászos cukkini tulajdonképpen egy kicsit hazugság, ugyanis tényleges kovászolás nem történik az elkészítése alatt. Leginkább a savanyú uborkához való hasonlósága miatt kapta ezt a nevet. Tulajdonképpen egy egyszerű savanyúság, amit különlegességként jó a hűtőnkben tudni. Készítsünk kovászos cukkinit, egyszerűbb, mint gondolnánk.

Még nincs vége a kovászos szezonnak: készíts savanyút cukkiniból

A cukkini kiválasztása

Ahogy az uborkánál sem mindegy, melyik fajtát választjuk a savanyúsághoz, a cukkininál is jobb, ha válogatósak vagyunk. A kiválasztott zöldség ugyanis befolyásolja a minőséget.

Válasszunk kisméretű, zsenge cukkinikat, mert ezeknek vékony héja és kevés, apró magja lesz.

Ha megfelelő alapanyagot viszünk haza, nem kell majd a hámozással, és a magok kikaparásával vesződnünk. A zsenge cukkini gyorsabban „megérik” az ecetes lében, így hamarabb élvezhetjük a kedvenc ételeink mellett.

Sós pácolás

Mossuk meg a cukkinit, vágjuk le a két végét, majd vágjuk ujjnyi hosszú, vékony hasábokra. Ha hosszabb a zöldség, előbb vágjuk félbe keresztben, utána haladjunk tovább a hasábok szeletelésére.

Amikor megvagyunk a hasábokkal, tegyük őket egy nagy tálba, és alaposan dörzsöljük be sóval. Utána öntsük le jéghideg vízzel (jégkockák hozzáadásával szinten tarthatjuk a hőmérsékletet), és hagyjuk állni 2 óráig.

A hideg sós víz segít megőrizni a cukkini friss roppanós állagát, nem engedi, hogy az ecetes lében szottyos és puha legyen. Nem érdemes megspórolni ezt a lépést.

Savanyítás és fűszerezés

A két óra leteltével előkészíthetjük az ecetes levet 1:1 arányban öntsünk egymáshoz ecetet és vizet. Sózzuk és édesítsük cukorral ízlés szerint. A keveréket forraljuk fel, majd tegyük félre.

Válasszunk ki néhány tetszőleges fűszert: a mustármag, kapor, kömény, bors és fokhagyma például nagyon jól illik a cukkinihoz. A fűszereket és hagymát szórjuk sterilizált üvegek aljára, és állítsunk bele néhány hasáb zöldséget.

Öntsük nyakon a forró ecetes lével, és azonnal csavarjuk rá a fedőt. Hagyjuk szobahőmérsékletre hűlni a savanyúságot, utána pedig tároljuk hűtőben.

Tárolás

Mivel komolyabb tartósítás nem történt, mindenképpen tartsuk a hideg hűtőben a cukkinit, nehogy megromoljon. Mielőtt megkóstoljuk, hagyjuk érlelődni legalább egy hétig, de akár tíz napig is, sokkal finomabb lesz tőle.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Házi praktikák és receptek, amiket mindenképpen próbálj ki:

Címlapról ajánljuk