Az onikofágia, vagyis a körömrágás az ajakharapdáláshoz hasonló testközpontú viselkedési zavar. A pszichológia mentális zavarként kezeli, de szakember segítségével és tudatos magatartással megszabadulhatunk ettől a rossz szokástól. Nézzük, mik a körömrágás lehetséges okai.
Ilyenkor eddz, hogyha cukorbetegséggel küzdesz
Nem mindegy, hogy mikor sportolnak azok, akik kettes típusú cukorbetegséggel küzdenek, állítja az új kutatás.
Kremmer MagdiAz étel, ami védi a beleket, és távol tartja a...
Van, aki imádja, és van, akit ki lehet űzni vele a világból... De még akkor is megéri fogyasztani, ha ez utóbbi csoportba tartozunk!
Szabó AnnaA szakértő szerint így kerülhetjük el a májbetegségeket
A máj elengedhetetlen szerepet játszik az anyagcsere-folyamatainkban, így kulcsfontosságú, hogy megőrizzük az egészségét. De vajon mire kell odafigyelni? Mutatjuk!
NosaltyA lehetséges okok nagyon különbözőek lehetnek, az sem mindegy, hogy felnőtt vagy gyerekkorban jelentkezik a körömrágásra érzett kényszeresség. Gyerekkorban sokan az ujjszopásról térnek át a körmük rágcsálására, de erről egy idő után le is szoknak.
Gyógyszeres kezelés is állhat a háttérben
A serdülő- vagy felnőttkorban jelentkező körömrágás mögött gyógyszeres kezelés mellékhatása is állhat.
Előfordulhat, hogy valakinek genetikai hajlama van a körömrágásra. Az ő esetükben ez gyakran társul más testközpontú viselkedési zavarral is, mint a haj kihúzogatása vagy az ajak tépkedése.
Az érzelmi vagy pszichológia problémák jele is lehet a körömrágás, mint az ADHD (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar), a szorongás, a tikkelés és az oppozíciós zavar (örökös dackorszak).
Ezeken kívül a magányra, idegességre, unalomra vagy éhségérzetre jelentkező cselekvés is lehet. A stressz, belső bizonytalanság és a frusztráció bővíti a sort.
Érdekesség, hogy a kutatások arra jutottak, hogy a körmüket rágó szülők gyerekeinél is nagy a valószínűsége a szokás kialakulásának, meg akkor is, ha a szülők felnőttkorukra elhagyták.
A körömrágást azért sem szabad felvállról venni, mert fertőzésekhez, az ujj gombásodásához, a fogak eldefermálódásához vezethet.
Ráadásul a felnőttkori körömrágás lelki problémákra utal, ami később más betegségek melegágya lehet.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: