A körmök egyfajta alfa-keratin néven ismert fehérjéből állnak, ami gyakorlatilag védőréteget biztosít az alatta lévő bőrnek. Paul Jarrod Frank, MD, New York egyik híres kozmetikai bőrgyógyásza és a The Pro-Aging Playbook szerzője, a RealSimple-nek elmagyarázta:
A fehér foltok a körmökön – amelyekre az orvosi kifejezés az úgynevezett pontszerű leukonychia – a körömlemez keratinlerakódásai miatt alakulnak ki.
A közhiedelemmel ellentétben tehát a jelenségnek nem feltétlenül van köze a kalciumszükségleteinkhez – bár nagyon ritka esetben ez is előfordulhat.
De akkor mégis miért alakulhat ki ez a tünet?
- Körömágy-problémák
A körömágy különböző sérülései, károsodásai miatt gyakoriak lehetnek az ilyen foltok. Így azok között, akik rágják a körmüket, műkörmöt vagy géllakkot viselnek, sokszor jelentkezhetnek. Ha mi is közéjük tartozunk, és tapasztaljuk a foltokat, akkor érdemes lehet egy időre szünetet tartani a „körmözéssel”, illetve megpróbálni leszokni a körömrágásról – ami egyébként is egy nagyon egészségtelen szokás, nem is beszélve a kérdés esztétikai oldaláról.
- Körömgomba
„A körömgomba bármikor kialakulhat, amikor a körmünket meleg, nedves környezetnek tesszük ki, amelyben baktériumok és gombák is bejuthatnak a köröm levágása során – különösen, ha a műszerek nem sterilek” – mondja Dr. Frank. Éppen ezért nagyon figyeljünk oda a körömgomba egyéb tüneteire is, amennyiben leukonychiát tapasztalunk!
- Öröklött állapotok
Ritka esetben, de a foltokat egy autoszomális gén is okozhatja, amely öröklődik. Amennyiben erről van szó az esetünkben, akkor valószínűleg szétszórt fehér foltokat tapasztalunk, míg a többi kiváltó ok inkább egy-egy foltot okoz.
- Egészségügyi kondíciók
Ez a legkevésbé valószínű, de súlyosabb egészségügyi állapotokat, például szívbetegséget, veseelégtelenséget vagy tüdőgyulladást is jelezhet a leukonychia. Amennyiben nem valamilyen külső hatás után tapasztaljuk a jelenséget, ráadásul általánossá válik, akkor érdemes felkeresni egy szakembert.
Még több cikk az egészségről: