Nem mindegy, hogyan tárolod a felbontott konzervzöldséget

A kamrák gyakori lakói a konzervzöldségek: ezek az ügyesen fémtartályba zárt alapanyagok hosszú szavatosságukkal igazi kincsek a háztartásban. De mi történik akkor, ha a konzervet megnyitjuk?

A modern élelmiszeripar megannyi különböző furfangos tartósítási technikával rendelkezik, amelyek nagyban megkönnyítik a fogyasztói életet. Ezek közül csak egy hasznos produktum a konzervzöldség, ami akár több évet is bátran átvészel a kamrában, miközben tartalma szavatos marad. A galiba általában akkor kezdődik, ha felbontjuk, de nem használjuk el teljesen a konzervzöldség tartalmát – kivéve persze, ha követjük az alábbi javallatokat.

Nem mindegy, hogyan tárolod a felbontott konzervzöldséget

Ne tartsd meg a konzerv levét

Minden konzerv, amit megveszünk, valamilyen levet tartalmaz – ennek segítségével képes megőrizni a benne eltett hüvelyes, zöldség vagy gyümölcs szavatosságát. Ez a folyadék lehet egyszerű sós víz, főzővíz, de akár cukorszirup is.

Persze a lé csak addig képes megvédeni a benne úszó alapanyagokat, míg a konzerv zárva van: utána sajnos épp ellenségükké válik.

A felnyitás után oxigén kerül a konzervbe, amelynek hatására annak tartalma könnyen erjedni, penészedni, általánosan romlani kezdhet. Ennek elkerülése végett a legjobb, ha a fel nem használt tartalmat megszabadítjuk a létől.

Mosd át a konzerv tartalmát

Persze a lé leöntése még önmagában nem elég, ugyanis annak minden utolsó cseppjétől is meg kell szabadulnunk a hosszú szavatosság érdekében. Éppen ezért a legjobb, ha a megmaradt szemeket, darabokat egy szűrőbe tesszük, ahol folyó víz alatt alaposan átöblítjük őket.

Figyeljük meg: ha a víz már tisztán, átlátszón folyik ki alul a szitából, akkor végeztünk alapos munkát.

A szűrő tartalma szintén ne legyen habos: addig mossuk, míg mindez el nem tűnik.

Tedd tiszta tárolóba a zöldségeket

A félig elfogyasztott konzerv tartalmát jó ötletnek tűnhet megtartani eredeti dobozában: hiszen, ha eddig is olyan jó munkát végzett a fémtartály, biztos ezután is haszna válhat. Az igazság azonban az, hogy nem biztonságos hosszú távon a nyitott konzervben tárolni semmit.

Ugyanis a fémben lévő mikrorészecskék könnyen kioldódnak és belekerülnek az elfogyasztani kívánt zöldségbe/hüvelyesbe. Plusz hátrány, hogy az egésznek kellemetlen, fémes konzervíze lesz. A legjobb opció egy tiszta, légmentesen zárható doboz vagy üveg.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a hasznos konyhai tippeket is tedd el:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek