A konzerv a modern háziszakács jóbarátja, ez nem vitás: mindegy, hogy hüvelyes, hal vagy paradicsom, a fémdobozba zárt alapanyagok nagyban meggyorsítják és maceramentesítik a főzést. De azért, mint mindennek, a konzervek használatának is vannak árnyoldalai, pontosabban olyan tényezői, amelyek belerondítanak ebbe a tökéletes képbe. Az alábbi bakik például mind ilyenek, próbáljuk hát őket kerülni.
Nézd meg galériánkban a konzervhasználat baklövéseit!
5 konzervbaki, amit jobb elkerülni főzés közben
Nem szakszerűen nyitod ki
Ahhoz, hogy hozzáférjünk a konzervek ízes tartalmához, előbb meg kell küzdenünk a fedelükkel. Egyszerű ez, ha adott a tetőn az a bizonyos nyitófül – ennek hiányában pedig a legjobb természetesen a konzervnyitó. Ne barbárkodjunk más eszközökkel (késsel, evőeszközzel, hegyes tárgyakkal), mert azok fémforgácsokat juttathatnak a konzerv tartalmába, roncsolódhatnak, kicsorbulhatnak az ügyetlenkedés közben, de akár magunkat is megsebezhetjük velük.
Fémeszközzel matatsz benne
Ha a konzerv tartalmát fel kell aprítani, szét kell nyomni, azt sose a dobozon belül végezzük! Egyes videók az interneten konyhai trükként hirdetik a késsel a konzervben vagdosás technikáját, annak ellenére, hogy ez több szempontból is veszélyes. A már fent említett fémforgácsok mellett a kezünket is elvághatjuk (a konzerv éles szélével), és nem is tudunk majd olyan alapos munkát végezni. Ha például az egész paradicsomokat kell feldarabolnunk, vegyük ki őket a konzervből.
Nem külön mosod át a tartalmát
Gyakran, például a hüvelyesek esetében, érdemes átöblíteni a konzervek tartalmát. Persze nem azért, mert veszélyes kemikáliákkal lenne tömve a fémdoboz (a legtöbb ilyen termék egyszerű sós vízben tárolja az élelmiszereket, nem kell aggódnunk hát emiatt) – egyszerűen csak a kellemetlen, állott íz eltávolítása végett. Ezt a folyamatot mindig egy külön szűrőben végezzük, folyó víz alatt, ne magában a konzervben: ez utóbbi módszer egyáltalán nem hoz jó eredményt.
Felbontva a hűtőbe teszed
Nem mindig kerül felhasználásra az egész konzerv, ilyen alkalmakkor pedig hajlamosak lehetünk betenni a nyitott dobozt a hűtőbe, esetleg egy fóliával letakarva. Pedig nem olyan jó ötlet ez: a hosszas nyitott tárolás során különböző anyagok (BPA) oldódhatnak a konzerv tartalmába, valamint az fémes ízűvé is válhat. A maradékot tegyük külön, jól zárható dobozba, és minél hamarabb használjuk fel.
Nem öblíted ki
A paradicsomkonzervek kiöblítése szinte reflexszerű, hiszen így az utolsó cseppig kihasználhatjuk a doboz tartalmát. De minden más konzervvel is érdemes így eljárnunk, ha nem is takarékossági okokból: ezeknél inkább a higiénia számít. A halas, olajos, de akár zöldségleves konzervdobozok bebüdösödhetnek a szelektív tárolókban, és már pár nap alatt is kellemetlen szagokat kezdhetnek árasztani magukból. Valamint a későbbi újrahasznosítás szempontjából is fontos, hogy a fém minél tisztábban kerüljön a szemetesekbe.
Konzervekből készíthető finomságok:
Hummusz alaprecept és hummusz-variációk
A hummusz nem véletlenül a fél világ kedvenc mártogatósa: percek alatt elkészíthető házilag, olcsóbb a bolti verzióknál, ráadásul rengetegféleképpen variálhatjuk. Most épp ezért ...
Tuna melt, azaz tonhalas melegszendvics
Íme a tökéletes melegszendvics tonhalimádóknak. Ez a recept nálunk kevésbé ismert, viszont más országokban rajonganak érte. Kulcsa a tonhalsaláta, amibe tettünk zellert, lilahagymát és ...
Klasszikus paradicsomos káposzta
A paradicsomos káposzta egy igazi menzás klasszikus, ám ha felül akarjuk írni a régi (és nem biztos, hogy pozitív) élményeket, készítsük el otthon a klasszikus receptúrát ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Fogadd meg ezeket a konyhai tanácsokat is: