Szárított vagy friss – mikor milyen fűszert használj?

Szárított vagy friss fűszer – mikor melyiket érdemes használni főzésnél, és lehet-e őket helyettesíteni egymással? Segítünk!

A szárított fűszerekből kézenfekvő módon hiányzik a frissesség ízélménye, ugyanakkor számos ételnek intenzív és gazdag ízt tudnak adni. Az elmúlt években azonban megfigyelhető volt a trend, hogy a receptekben a szárított fűszerek helyét átvették a friss fűszernövények. Ennek eredményeként sokan összezavarodtak: lehet-e szárított fűszerekkel főzni, különösen, ha nem jutunk hozzá a friss változathoz? Ennek néztünk utána.

Szárított vagy friss – mikor milyen fűszert használj?

Fontos elmondani, hogy az egyik legjobb dolog, ami a főztöddel történhet, hogy fűszereket használsz, legyen az friss vagy száraz. Minden fűszernek megvan a maga karakteres íze, de a legtöbb receptben lehet módosítani azon, hogy milyen formájában használod azt. Vannak olyan fűszernövények, amelyeknek az íze frissen lágyabb, visszafogottabb, ilyen például a bazsalikom, koriander, petrezselyem, menta, tárkony és kapor. Más fűszereknek inkább robosztusabb az íze, akár fásnak is nevezhetnénk - gondoljunk a rozmaringra, az oregánóra, a majoránnára, a kakukkfűre és a babérlevélre.

Amikor fűszereket használsz, emlékezz, hogy a szárított fűszerek íze sokkal intenzívebb, mert a szárítás hatására sokkal koncentráltabbak. A kevesebb több szabály így itt is érvényesül.

Ezért, ha a recepted mondjuk egy evőkanál friss aprított fűszert ír elő, akkor szárítottból egy teáskanállal kezdj. Kóstolj menet közben, és ha még szükség van egy kis lökésre, akkor növeld apránként a mennyiséget.

Általános szabályként elmondható, hogy a száraz fűszereket főzés közben kell használni, míg a frissek jobban működnek díszítésként tálalásnál. Vannak persze kivételek a szabály alól. Az éppen rotyogó paradicsomszószba például nagyon is jó, ha belecsempészel egy szár friss bazsalikomot, és ugyanez igaz a petrezselyemre és korianderre, ami a babbal tud csodákat művelni. Amikor a friss fűszereket egészben használod, akkor főzés után könnyedén el is tudod távolítani, míg, ha felvágtad, akkor ez egy elég nehézkes feladat lenne. De ez elsősorban esztétikai kérdés.

Tárolás

Fontos, hogy a szárított fűszerek esetén figyelj oda a megfelelő tárolásra. Ha túl sokáig hagyod őket állni, akkor idővel veszítenek az ízük intenziásából. Legyenek légmentesen záródó tárolókban, fénytől és melegtől védett helyen. Címkézd fel a tárolód, hogy mikor vetted őket, és egy vagy két év után ellenőrizd az illatukat, hogy még mindig elég fűszeres-e. Ha nem, akkor ideje távozniuk.

Forrásunk volt


További konyhai trükkös cikkeket itt találsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...