A tofu az egyik legjobb vegán fehérjeforrás, amit nem csak vegánoknak ajánlott fogyasztani. Tápláló, és sokféle formában elkészíthető, azonban mindenképp ügyelni kell a megfelelő tárolására, felbontás után ugyanis gyorsan megromlik. Ezzel az egyszerű négy lépéssel azonban gondoskodhatsz róla, hogy tovább elálljon a tofu!
Nézd meg, hogy milyen típusú tofud van
A tofu a rendkívül selymes, szinte pudingszerűtől a fetasajthoz hasonló keménységig sokféle lehet. Ez főként attól függ, hogy mennyit préselték a szójatejet a tofu elkészítéséhez.
A selymes tofut préselik a legkevésbé, így az állaga puha és krémes, ezzel szemben a szuper kemény tofut a legtöbbet préselik, hogy szivacsos, szárazabb tömb jöjjön létre. A szuperkemény tofu a szójatej töményebb, sűrűbb változata, ráadásul a lágyabb változatokhoz képest ez tartalmazza a legtöbb fehérjét.
A nedvességtartalom és az összetétel különbségei befolyásolják, hogy az egyes tofufajták meddig állnak el. Mivel a selymes tofunak vizenyősebb az állaga, hamarabb megromlik, mint a keményebb tofufajták (becslés szerint előbbinek három napja, utóbbinak hat napja van). A selymes tofunak a textúrája sem marad meg olyan szépen, ha lefagyasztod, majd kiolvasztod, mert a benne lévő víz jégkristályokká alakul.
Tedd vízbe, majd be a hűtőbe
Azután, hogy egy csomag tofut kibontottál, de nem használtad fel egészen, a legjobb dolog, amit tehetsz, hogy vízben tárolod. Ezzel tovább eláll, és megőrzi szivacsos állagát még jó pár napig. Tedd egy jól záródó tárolóba úgy, hogy a tisztított víz ellepje, majd mehet be a hűtőbe. Mindenféle tofuval jól működik a módszer, mivel megelőzi, hogy kiszáradjon.
Irány a fagyó, ha csak később használnád
A fagyasztás révén nemcsak hogy tovább eláll a tofu, de az állaga is selymesebb, szivacsosabb lesz, aminek köszönhetően sokkal jobban felszívja az ízeket a párolt ételekben vagy levesekben. Ahogy a tofuban lévő víz megfagy, ezáltal kitágul, jégkristályokat képezve, amelyek szivacsszerű, porózus lyukakká alakulnak, ahogy a tofu felolvad. Az eredmény egy rágósabb, szilárdabb tofu, ami jobban felszívja a szószokat – a porózus lyukak lehetővé teszik, hogy a folyadék könnyen behatoljon a tofuba, és az alacsonyabb nedvességtartalom miatt a tofu ropogósabb lesz sütés közben. Ahogy már fentebb is említettük, ez a módszer a legjobban kemény, extra kemény és szuper kemény tofu esetében működik. A selymes tofut is lefagyaszthatod, de kiolvasztásnál előfordulhat, hogy nem tartja majd meg a formáját.
A tofu lefagyasztásához egy tiszta törülközővel távolítsd el a lehető legtöbb folyadékot a külső felületről, majd vágd fel szeletekre vagy darabokra, hogy később a használatnál egyszerűen tudj porciózni. Tedd a tofut egy tiszta, fagyasztóban is használható zacskóba, és tartsd a fagyasztóban maximum három hónapig!
Ne tárold sokáig szobahőmérsékleten
Ahogy más, hűtőben tárolt ételek esetében is igaz, a tofut sem szabad hosszabb ideig szoba-hőmérsékleten tárolni, mert veszélyes lehet a baktériumok elszaporodása miatt, vagy egyszerűen megromolhat. Emiatt két óránál tovább semmiképp se hagyd kint a pulton a tofut!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Húsmentes ételek, receptek és ötletek: