Sokszor esik szó arról, hogy milyen olajat érdemes használni a főzéshez, de a vita legtöbbször a napraforgó-kókusz-olíva háromszögében ragad. Léteznek azonban ezen kívül más növényi olajak, amelyek kimondottan egészségesek. Ilyen a szezámolaj is, amely számos pozitív egészségügyi hatással rendelkezik, különösen a szív egészségéért érdemes főzéshez vagy akár öntetekhez használni.
A szezámolaj-fogyasztás előnyei
A szezámolaj világszerte számos nemzet konyhájának szerves része, különösen a kínai, japán, koreai, dél-indiai és közel-keleti ételekben jelenik meg gyakran. Ízletes, diós íze és lenyűgöző élettani hatásai miatt érthető, miért használják előszeretettel évszázadok óta.
A szezámolaj jót tesz a szív- és érrendszernek
A szezámolaj többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírokból áll, amelyekről megállapították, hogy csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát – hívja fel a figyelmet a szakértő a Well & Good cikkében. Ezenkívül a szezámolaj antioxidáns tulajdonságai a szív védelmét is biztosítják.
A Cureus Journal of Medical Science-ben megjelent 2017-es vizsgálat szerint a szezámolaj „csökkentheti az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) szintjét, miközben fenntartja a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL) szintjét”, ezáltal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek és az érelmeszesedés kockázatát.
A szezámolaj segít a vércukorszint szabályozásában
Tanulmányok ezen felül azt is kimutatták, hogy a szezámolaj fogyasztása lelassítja a glükóz felszívódását a vérbe, így segít stabilan tartani a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében. Az egyik ilyen tanulmány, amelyet 2019-ben tettek közzé a Journal of the American College of Nutrition című folyóiratban, megállapította, hogy a könnyű szezámolaj fontos szerepet játszott az ilyen betegségben szenvedő résztvevők vércukorszintjének csökkentésében. Sőt, a máj-, szív- és vesefunkciók biomarkerei is jelentősen javultak 90 napon belül, miután beépítették az étrendjükbe ezt az alapanyagot.
A szezámolaj gyulladáscsökkentő
A krónikus gyulladás lehet számtalan betegség okozója, ami miatt még inkább előnyös szezámolajat fogyasztani, hiszen épp gyulladáscsökkentő hatásairól ismert. E-vitamint és cinket tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek a bőr egészségéhez, emellett ez a két mikrotápanyag egyben antioxidáns is, vagyis segítenek csökkenteni a szabad gyökök által okozott károkat az egész szervezetben. A gyulladáscsökkentő hatása révén a szezámolaj rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
És ezek csak a legfontosabb előnyei, emellett még számtalan pozitív hatása van a szezámolajnak.
Milyen szezámolajat válassz?
Az alábbi két fajta a leggyakrabban kapható.
Pirított szezámolaj
Sötét szezámolajnak is nevezik a pirított szezámolajat, ami nem meglepő módon pirított szezámmagból készül. Ezt általában nem főzéshez, hanem inkább ízesítésre használják erőteljes diós íze miatt – öntetekhez, pácokhoz vagy az ételre csepegtetve viszont kiváló!
Világos szezámolaj
A nem pörkölt szezámolaj világosabb színű, innen ered a neve is. Tápérték tekintetében azonban egyezik az előbbivel. Könnyedebb íze miatt gyakrabban használják főzéshez. Használd például zöldségpároláshoz, vagy ha valamilyen ázsiai receptet készítesz.
Még több tipp és trükk itt: