Bőséges termést hozott idén is a Jobaházán élő Losonczi Gizella lugasa. De nem akármilyen lugas ez: a fákon ugyanis szőlő, szeder vagy rózsa helyett kivi nő. A 74 éves hölgy évek óta foglalkozik biogazdálkodással, különböző házi termékeket készít otthonában. És mi vitte rá, hogy saját kertjében kivit ültessen és termesszen? Nos, ennek egészen érdekes története van.
Egy kertész kíváncsisága
Gizella 1999-ben kezdett biogazdálkodásba a Győr-Moson-Sopron megyei Jobaházán. Különböző növényeket, zöldségeket és gyümölcsöket termeszt, amelyeket aztán saját maga fel is dolgoz.
Lekvárt főz, aszalványokat készít, teák és szörpök is kikerülnek a konyhájából. És ha mindez még nem lenne elég lenyűgöző, Gizellának saját kivilugasa is van.
De hogy kerül egy mosoni kertbe az egzotikus kivifa? Nos, Gizellát a kíváncsiság vitte rá a kísérletre:
Miközben ettem a kivit, arra gondoltam, még soha nem láttam a kivinövényt, vajon milyen lehet? Fogtam, virágcserépbe tettem a magját, és kikelt
- mesélte a hölgy a Kisalföld nevű portálnak.
Rendszeresen bőséges a termés
Próbálkozását meglepő siker koronázta: Gizella elmondása szerint a 14 évvel ezelőtt ültetett fa akár egy mázsa kivit is terem, ha jók az időjárási viszonyok. Persze nincs mindig szerencséje, a nagy hidegek komoly károkat okozhatnak a növényben.
2018-ban például a lugas nagy része elfagyott, ezért sok ágat muszáj volt levágni. Csodák csodájára azonban a fa nem pusztult el, hanem „ezernyi” új ággal ajándékozta meg Gizellát.
A termés nem mindig állandó: „Van, amikor csak néhány szem van rajta, de akár egy mázsát is teremhet egy tő. A szüret ideje november elején van, a termés mennyisége tövenként és évenként változhat” – mondta Gizella.
És hogyan lehetséges, hogy a zordabb magyar időjárást ilyen jól viseli a lugas? Nos, annak ellenére, hogy trópusi növényként gondolunk rá, a kivi igazából jobban kedveli a félárnyékot és a nagyobb mennyiségű öntözést, nedvességet. Gizella tapasztalatai szerint ilyen körülmények között igazán bőséges a lugas termése.
Hírek és érdekességek a nagyvilágból: