Jelenleg a tudományos konszenzus arrafelé mozdul, hogy egészséges embernek ketogén diétát nem érdemes folytatnia, sőt, veszélybe is sodorhatja saját magát vele: amerikai és kanadai kutatók például 123 korábbi kutatást néztek át, és találtak öt olyan betegséget, amelyek kialakulásában szerepe lehet a ketogén diétának. Az is kiderült, hogy bár súlyvesztésre megfelelő lehet az étrend, nem hatékonyabb, mint bármilyen más, egészségesebb diéta.
Ha te valamiért mégis belevágtál, de nem vagy biztos benne, hogy segít, vagy egyáltalán használ bármit is, figyelj oda a tested jelzéseire. Az alábbi hét állapot például azt üzeni: inkább ne folytasd az étrendet, és építsd vissza a szénhidrátot a mindennapjaidba.
Hányingered van, vagy gyakrabban hánysz
Ezt keto-influenzának hívják (keto flu), és elég gyakori jelenség az étrendet követőknél.
Ha most kezdted a diétát, és hányingert, hányást, szédülést, gyengeséget és ingerlékenységet tapasztalsz, inkább hagyd abba a diétát.
Egyébként ez az állapot néhány naptól kezdve akár heteken keresztül is eltarthat, így érdemes jól meggondolni, megér-e ennyi szenvedést.
Nincs energiád
Nem csoda, ha úgy érzed, fel se tudsz kelni a kanapéról: a szénhidrátok a szervezet fő energiaforrásai, ha ezeket megvonod tőle, nem lesz miből táplálkoznia. Amíg nem éred el a ketózist, bizony megszenveded, hogy nem adsz elegendő energiát adó táplálékot a testednek.
Fáj a fejed
Ketózisban a szervezeted gyorsabban szabadul meg a folyadékoktól, ami dehidratációhoz vezethet, ez pedig gyakran fejfájással jár együtt. A tested elektrolit-háztartása is felborul a gyorsabb folyadékvesztés miatt és a szénhidrát elhagyása következtében. Ha a vízivás sem segít, jobb, ha inkább felhagysz a ketóval.
Hasmenésed van
A zsírfogyasztás növelése megterhelheti az emésztőrendszeredet, és egész egyszerűen hasmenést okozhat. Sok embernek ez a ketogén diéta miatti hasmenés addig fennáll, amíg nem adja fel az étrendet, és nem kezd el újra szénhidrátokat is fogyasztani.
Szorulásod van
A másik véglet a szorulás: ha nem viszel be elegendő rostot a szénhidrát elhagyása után, bizony ritkábban kell majd vécére járnod, mint korábban. Hosszú távon ez akár aranyérhez és bélelzáródáshoz is vezethet, így a rostbevitelre tényleg érdemes odafigyelni.
Szorongani kezdesz, és nem mész el a barátaiddal sehova
Minden szigorú diétánál benne van a pakliban, hogy kevésbé leszel szociális, hiszen nem ehetsz és ihatsz mindent, amit azok, akik nem követnek étrendet.
Érdemes meggondolni, hogy megéri-e kockáztatni a szociális életedet azért, hogy ketózisba kerülj, és szigorú diétán keresztül próbálj meg megszabadulni a kilóidtól – másra ugyanis nem igazán jó ez az étrend, és erre is csak rövid távon.
Nem fogysz
Mivel a ketogén diéta egészséges emberekre egyedül a fogyás terén tűnik hatásosnak, ha nálad ez sem működik, tényleg nincs értelme szenvedni vele. Ha természetesen szeretsz így enni, és jobban kívánod a zsírokat, mint a szénhidrátokat, hagyhatod, hogy afelé billenjen a mérleg nyelve, de ilyen szigorú diétát nem érdemes követni, ha még az előnye sem jelentkezik.
Olvass tovább az egészséges táplálkozásról: