Elindíthatja-e a megfelelő étrend a reproduktív egészséget – erre voltak kíváncsiak az Ohio Állami Egyetem kutatói. A PLoS ONE-ban közzétett tanulmányuk szerint a ketogén étrend képes lehet erre: a diétát követő vagy keton-kiegészítőket szedő nők menstruációs ciklusában jelentős változásokat mértek – volt olyan, akinek újra megjelent az évek óta elmaradó menstruációja. Még figyelemre méltóbb, hogy egy 33 éves résztvevőnek életében először a felmérés során jött meg a menstruációja – azután, hogy öt napig tartották az étrendet követett.
Hat nőnek, akiknél több mint egy éve nem jelentkezett menstruáció – és akik azt hitték, hogy már nem lesz meg nekik többé – a ketogén étrend hatására újraindult a ciklusa
– mondta Madison Kackley, a tanulmány vezető szerzője és az Ohio Állami Egyetem kutatója egy sajtóközleményben.
Mi a ketogén étrend?
A ketogén diéta – röviden „keto” – egy alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend, amely megváltoztatja a szervezet energiafelhasználását. A test a szénhidrátokból származó glükóz helyett a zsírt égeti el és ketonokat termel – ezt az állapotot „táplálkozási ketózisnak” nevezik.
Hogyan zajlott a felmérés?
A kicsinek számító, de jelentős tanulmány során a kutatók 19 egészséges, de túlsúlyos, átlagosan 34 éves nőt vizsgáltak. Három csoportra osztották őket: az egyikben csak ketogén diétát követtek, a másik kombinálta azt keton-kiegészítőkkel, míg a kontrollcsoport alacsony zsírtartalmú étrendet tartott.
Az eredmények meglepték a kutatókat is: a táplálkozási ketózist elérő 13 nő közül 11 menstruációs ciklusában változások következtek be, akár a gyakoriságot, akár az intenzitást tekintve. Ez a hatás függetlennek tűnt a súlyvesztéstől, mivel mindhárom csoport hasonló mennyiségű testzsírt veszített. Figyelemre méltó, hogy a menstruációs változásokat nem tapasztaló résztvevők mindegyike fogamzásgátlót szedett.
Bár a tanulmányban résztvevők száma alacsony, az eredményei világszerte nők ezreinek segíthetnek.
A kutatók feltételezik, hogy a ketonok fontos szerepet játszhatnak a hormonális egészség szabályozásában, túl azon, hogy energiát biztosítanak a szervezetünknek. Ez új lehetőségeket nyithat meg különböző női egészségügyi problémák kezelésére, beleértve a policisztás ovárium szindrómát, a perimenopauzát és a szülés utáni depressziót – ezek mind Kackley laboratóriumának jelenlegi kutatási területei.
Kackley csapata jelenleg azon dolgozik, hogy pontosan megértse, hogyan befolyásolják a ketonok a menstruációs ciklusokat. Átfogóan monitorozzák a nők szervezetét a ciklusaik során, figyelve például az izomerőre, a testzsír összetételére, a hormonszintre és a testhőmérsékletre – olyan adatokra, amelyeket eddig meglepő módon soha nem gyűjtöttek ilyen céllal.
Bár további kutatások szükségesek ahhoz, hogy teljes mértékben megértsék a ketonok és a menstruációs egészség közötti kapcsolatot,
ez a kezdeti tanulmány arra utal, hogy a ketogén diéta több előnnyel járhat, mint pusztán a fogyás. Azok számára, akik rendszertelen vagy hiányzó menstruációval küzdenek, ez potenciális étrendi megoldást kínálhat a reproduktív egészségük visszanyeréséhez.
Mindazonáltal, mint minden jelentős étrendi változásnál, a nőknek érdemes konzultálniuk egészségügyi szolgáltatójukkal, mielőtt elkezdik a ketogén étrendet, különösen, ha fennálló egészségügyi problémáik vannak, vagy valamilyen gyógyszert szednek.
Még több diéta: