Csodás ketchup: tudtad, hogy régen gyógyszerként használták?

Ma már csak lazán odanyomjuk a sült krumpli mellé vagy a hot dogunkra, ám régen a ketchupot ennél sokoldalúbban használták – például gyógyászati célokra.

Mind a mai napig homályos, hogy a ketchup pontosan honnan is származik, hiszen nem könnyű lekövetni az eredetét, illetve történetét. De az élelmiszer-szakértők és a tudósok abban egyetértenek, hogy az első ehhez köthető receptek Kínából származnak, ahol Ge-tchupként vagy Koe-cheupként emlegették. Ezek a verziók még halbelsőségekből és szójababból készültek, sósak voltak és csípős aromával rendelkeztek. Az évek múlásával egyre több csavart tetek a receptbe: akadtak állott sörrel és szardellával operáló változatok is.

Csodás ketchup: tudtad, hogy régen gyógyszerként használták?

Később a ketchup receptje sok változáson ment keresztül, különösen azután, hogy tengerészeknek köszönhetően eljutott Angliába. 1812-re pedig megszületett az első ismert paradicsomos ketchup recept, ami James Mease-nek köszönhető, aki tudósként és kertészként tevékenykedett.

Az 1830-as évektől aztán a paradicsomketchupot gyógyszerként kezdték el árulni.

A feljegyzések szerint az anyagok olyan betegségekre ajánlották, mint a hasmenés, a különböző emésztési zavarok és a sárgaság. Az ötlet eredetileg Dr. John Cook Bennett amerikai orvostól származik, aki idővel „paradicsomtablettaként” kezdte értékesíteni a receptet. Természetesen nem kellett sok ahhoz, hogy mások is a piacra dobják a saját változatukat a gyógyszerből, ami egyenesen paradicsompirula-háborúhoz vezetett az időszakban. Mivel egyre többen törtek be a piacra, egyre több lett a csaló is, így végül az 1850-es években be is fellegzett az iparágnak.

Néhány évtizeddel később, 1876-ban lépett színre Henry Heinz, az amerikai vállalkozó.

Ő volt az, aki megalkotta azt a ketchupot, amit ma is ismerünk: ebben érett paradicsomok, desztillált ecet, barna cukor, só és különféle fűszerek kaptak helyet.

Forrásunk volt.


Még több érdekesség:

Címlapról ajánljuk

További cikkek