Csodás ketchup: tudtad, hogy régen gyógyszerként használták?

Ma már csak lazán odanyomjuk a sült krumpli mellé vagy a hot dogunkra, ám régen a ketchupot ennél sokoldalúbban használták – például gyógyászati célokra.

Mind a mai napig homályos, hogy a ketchup pontosan honnan is származik, hiszen nem könnyű lekövetni az eredetét, illetve történetét. De az élelmiszer-szakértők és a tudósok abban egyetértenek, hogy az első ehhez köthető receptek Kínából származnak, ahol Ge-tchupként vagy Koe-cheupként emlegették. Ezek a verziók még halbelsőségekből és szójababból készültek, sósak voltak és csípős aromával rendelkeztek. Az évek múlásával egyre több csavart tetek a receptbe: akadtak állott sörrel és szardellával operáló változatok is.

Csodás ketchup: tudtad, hogy régen gyógyszerként használták?

Később a ketchup receptje sok változáson ment keresztül, különösen azután, hogy tengerészeknek köszönhetően eljutott Angliába. 1812-re pedig megszületett az első ismert paradicsomos ketchup recept, ami James Mease-nek köszönhető, aki tudósként és kertészként tevékenykedett.

Az 1830-as évektől aztán a paradicsomketchupot gyógyszerként kezdték el árulni.

A feljegyzések szerint az anyagok olyan betegségekre ajánlották, mint a hasmenés, a különböző emésztési zavarok és a sárgaság. Az ötlet eredetileg Dr. John Cook Bennett amerikai orvostól származik, aki idővel „paradicsomtablettaként” kezdte értékesíteni a receptet. Természetesen nem kellett sok ahhoz, hogy mások is a piacra dobják a saját változatukat a gyógyszerből, ami egyenesen paradicsompirula-háborúhoz vezetett az időszakban. Mivel egyre többen törtek be a piacra, egyre több lett a csaló is, így végül az 1850-es években be is fellegzett az iparágnak.

Néhány évtizeddel később, 1876-ban lépett színre Henry Heinz, az amerikai vállalkozó.

Ő volt az, aki megalkotta azt a ketchupot, amit ma is ismerünk: ebben érett paradicsomok, desztillált ecet, barna cukor, só és különféle fűszerek kaptak helyet.

Forrásunk volt.


Még több érdekesség:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...