Ünnepi KENYÉR egyenesen a sütődből: 2 könnyű, de tökéletes recept a kenyér ünnepére

A kenyér ünnepén nem csak díjnyertes cipók vagy sima bolti fehér kenyerek közül válogathatunk, de akár saját pékárut is süthetünk, nem is akármilyet! Igazi pékké avanzsáltál a karantén alatt? Itt az idő, hogy felélénkítsd a régi sütési emlékeket!

Kenyeret sütni művészet, augusztus 20-án pedig, azaz a kenyér ünnepén akár nekünk is érdemes lehet kipróbálni, vagy még profibb szintre emelni a kenyérsütési képességeinket.

Rengetegféle kenyeret süthetünk: lehet a végeredmény ducira kelesztett, igazi fehér kenyér, lapos vagy éppen csavart pékáru, készülhet élesztőből és persze kovászból is, akár azt is mondhatnánk, hogy ahány ház, annyi cipó. A kenyér ünnepéhez közeledvén most két nagyon ropogós, különböző módon készíthető kenyérreceptet mutatunk, amelyet idén augusztus 20-án nem érdemes kihagynod!

A dagasztás nélküli csodakenyér

Amire szükségünk lesz: 45 dkg kenyérliszt BL80 (BL55-össel is működik), 2,5 dl víz (szükség szerint), 1 kávéskanál instant élesztő (kicsit kevesebb), 1,5 teáskanál só
1 evőkanál finomliszt (a tál behintéséhez)

A liszthez adjuk a sót és az élesztőt, elkeverjük őket (mivel később nem nagyon kell kevergetni a tésztát). Hozzáöntjük a vizet, elkeverjük kanállal (8-10 fordulat), hogy egyenletesen nedves legyen mindenhol a lisztes keverék.

Ezután 12 órát kelesztjük (célszerű este/kora reggel elkészíteni). Az állaga nokedlitésztához hasonló kell, hogy legyen, ne gyúrható tésztára számítsunk!

12 óra múlva kovászszerű massza lesz belőle, kiöntjük a tálból lisztezett deszkára (konyhapultra), áthajtogatjuk, mindkét oldalát belisztezzük, letakarjuk a kelesztéshez használt edénnyel, és további 15-20 percig pihentetjük. Ezalatt a sütő is bemelegszik.

A sütőt felmelegítjük 250°C-ra, egy fedeles, jénai edényt előmelegítünk a sütőben.
Az előmelegített tálat liszttel behintjük, és beletesszük a tésztát. Lefedve, 35 percig sütjük, majd fedő nélkül 8-10 percig. Ilyenkor inkább figyeljük, nehogy megégjen.

A dagasztás nélküli kenyér teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Nincs se élesztő, se kovász? Itt a gyors megoldás!

A tavalyi év egyik nagy slágere volt a karanténkenyér, a 2020-as nagy élesztőkrízis közepette ugyanis az emberek sokszor se kenyeret, se hozzá szükséges alapanyagot nem kaptak a boltban. Erre a vis maior helyzetre született meg az élesztő nélküli gyors kenyér, amihez alig kell valami:

4,5 dl tej, 1 evőkanál ecet, 550 g finomliszt, 1,5 teáskanál szódabikarbóna, 1,5 teáskanál só

A sütőt előmelegítjük 220°C-ra. A hideg tejbe öntjük az ecetet, elkeverjük, és negyed órára félretesszük.

Egy nagy tálba szitáljuk a lisztet, a sót és a szódabikarbónát, majd elkeverjük.
Mehet a lisztes keverékbe az ecetes tej, gyorsan összedolgozzuk a tésztát, és lisztezett felületre dobjuk.

Átgyúrjuk a tésztát úgy, hogy figyelembe vesszük, hogy a szódabikarbóna az ecetes tejjel néhány perc alatt reakcióba lép. Minél hamarabb kerül a tészta a sütőbe, annál levegősebb lesz a végeredmény. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a tésztát, lenyomkodjuk, egy késsel átlósan bemetsszük, és mehet is a sütőbe kb. 25 percre.

Legalább fél órát pihentessük szeletelés előtt!

Az élesztő nélküli házikenyér teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.


Ezeket a recepteket is érdemes kipróbálnod a hétvégén!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...