Kevés olyan emberrel találkoztam eddig, aki kitörő lelkesedéssel mesélte volna nekem, hogy milyen finom kelbimbós ételt kóstolt nemrég. A miniatűr „káposztafejek” gyakran már gyermekkortól könyökből elutasításra kerülnek: nem akarjuk őket megkóstolni semmilyen formában, mert egyszer negatív élményünk volt velük. Pedig éppen ebben rejlik a probléma megfejtése: ugyanis a kelbimbó bizonyos elkészítésekkel finom, míg másokkal egyáltalán nem az. Most fókuszáljunk a pozitívra: szeressük meg újra a kelbimbót!
Hogyan ne készítsük?
A legtöbb recept, amivel találkozhatunk, megfőzi, párolja vagy csőben süti a kelbimbót. Sajnos éppen ezekkel az elkészítési módokkal kapunk kellemetlen ízű, orrfacsaró illatú és túl puha állagú zöldséget.
Ez pedig a zöldség teljes elutasításához vezet, ezért inkább mellőzzük a fenti módszereket.
Intenzív pirítás
A káposztaféléknek, így a kelbimbónak is fantasztikus ízt ad az intenzív hő: enyhén kesernyés, mégis valahol édes, karamellizált profilt kap ilyenkor a zöldség, ami épp azt az oldalát hozza elő, amit kevesen ismernek.
Vágjuk félbe a labdacsokat, hevítsünk kevés olajat egy serpenyőben, majd szórjuk bele a kelbimbót, és pirítsuk magas lángon, néha kevergetve.
Engedjük, hogy aranybarna, alaposan pirult legyen a zöldség külseje, majd vegyük lejjebb a lángot, és pároljuk röviden, kevés folyadék (alaplé, balzsamecet) hozzáöntésével. Sózzuk, borsozzuk, és élvezzük köretként vagy salátában.
Sütőben sütés
Ugyanezt a pirultságot elérhetjük kevergetés és odafigyelés nélkül, ha forró sütőbe toljuk a kelbimbót. Masszírozzuk át olajjal, sóval és borssal, majd rendezzük úgy, hogy mindegyiknek a vágott fele nézzen lefelé, teljes kontaktban legyen a forró fémmel.
Süssük 200-220 fokon nagyjából 20 percig, vagy amíg minden szem puha lesz, és alaposan megpirul. Ha pedig esetleg mégis csőben sült zöldséget szeretnénk, adjunk valamennyi ízt a kelbimbónak, és a serpenyős vagy sütős módszerrel pirítsuk elő. Ne főzzük meg teljesen, csak karamellizáljuk oda alaposan.
Savanyítás
Utoljára egy izgalmas módszer maradt: a savanyítás technikájának több zöldséget is alávethetünk, a kelbimbó talán mégsem az első helyek egyikét foglalja el ebben a listában. Pedig köretekben, salátákban fantasztikusan mutathat az így elkészített zöldség.
Vágjuk negyedekre a kelbimbót, majd készítsünk hozzá felöntőlevet.
Forraljunk fel ecetet és vizet 1:1 arányban, ízesítsük sóval, borssal, kevés cukorral, majd öntsük nyakon az előkészített zöldséget, és hagyjuk állni nagyjából 10 percig.
A végeredmény akkor jó, ha enyhén harsogós, nem teljesen puha, ízben pedig épp kellemesen fanyar. Tegyük salátába, sült húsok mellé, de olyan klasszikus egytálakkal is szerepelhet, mint a pörkölt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai technika, amivel istenit főzhetsz: