A töltött tojásoknak nagy hagyománya van, a fogás pedig ez egész világon kedvelt, persze más és más formában. Nálunk a kaszinótojás a sláger generációk óta, és a legfapadosabb előre csomagolt változatától a kaviárral kínált luxus ízbombáig sokfélével találkozni Magyarországon. De mégis mi köze van a kaszinótojásnak a szerencsejátékhoz?
Menjünk vissza az ókori rómába?
Marcus Gavius Apicius római patrícius igazi tékozló, dőzsölő vagyonos nemes volt, ám hagyott egy nagyon fontos írásos emléket az utókornak, ez pedig az egyetlen ismert ókori szakácskönyv. A De re coquinaria című gyűjtemény az európai konyhaművészet egyik legfontosabb bázisa, folyamatosan bővült, újítottak rajta, toldottak hozzá, végső állapotában pedig egy közel 400 receptet tartalmazó konyhaművészeti enciklopédiává dúsult.
A luxusban élő, minden ínyencséget imádó Apicius ebben a szakácskönyvben már megénekelte az általunk ismert kaszinótojás elődjét, ami egy töltött tojás volt, aprított zöldségekkel, fűszerekkel, szardíniával és akár aszalványokkal turbózva.
Európa-szerte hódított
A középkorban a spanyolok, az andalúz területeken hasítottak ketté tojásokat, hogy aztán hallal, erjesztett árpával, hagymaolajjal és korianderrel együtt tálalják fel az ünnepi asztalokon. A XV. századra pedig egész Európa rajongva imádta a tojás legkülönbözőbb verzióit is, töltve, magában, mindenféle hőkezeléssel, édesen és sósan is. A XVIII. században Nagy-Britanniában elindultak egy pikánsabb, fűszeresebb vonal felé, amit már „deviled egg”-ként szólítottak (ördögi tojás) és fűszerpaprikát, chilit is kevertek a töltelékbe a többi összetevőhöz.
Amerikai módra elég nehézkessé vált az ördögi tojásfogás: füstölt lazackrémet, habosított avokádót, cheddar sajtot tettek a töltelékhez, így egy umamiban gazdag fogást kaptak. A tengerentúlon olyannyira szeretik ezt a nyalánkságot, hogy még saját ünnepnapot is kapott, melyet november 2-án ünnepelnek. Miként? Természetesen ipari mennyiségű ördögi tojás elfogyasztásával, evőbajnokságokkal, a szeretett fogás magasztalásával, extra variációk kitalálásával.
Visszatérvén a kontinensünkre, Németországban, Hollandiában, Svédországban is szeretik ezt a finom és aránylag egyszerűen elkészíthető hidegkonyhai elemet, de az ő elnevezésük az orosz tojás, mivel rendszerint az orosz hússalátára (más néven olivje) fektetik a fűszeres tojásokat.
A magyar változat
Akár mi is hívhatnánk így, de a kaszinótojás elnevezést Magyar Eleknek, vagyis az Ínyesmesternek köszönhetjük. Ő volt az első gasztronómiai szakíró, öröksége előtt ma is sokan tisztelegnek. A Pesti Naplóban vasárnaponként egész oldalakat szentelt a gasztronómiának Ínyesmester álnéven, fő műve pedig a ma is előszeretettel forgatott gasztrotörténeti lenyomat, Az ínyesmester szakácskönyve. Tehát Magyar Elek igazán szerette ezt a tojásfogást, ha jól volt elkészítve, de csakis abban az esetben.
Egyébként pedig azt mondta, hogy a legtöbb pesti büfé, presszó elkaszinózza ezt a receptet, kevés jó töltött tojást lehet enni. Így ragadt rá a a kaszinótojás, ami ezek szerint, ha igazán minőségi, akkor nem is lehet ráhúzni a bűnbarlangos-kifejezést.
Apropó! Ismerjük, hogy az olaszok eredetileg mire használják a casino szót? Nos, a rendetlenségre. Készítsünk tehát rendes, „kaszinótlan” tojást, így járunk a legjobban!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Szerző: Pákozdi Nóra
Még több érdekesség vár rád: