A tudósok érdekes kapcsolatra mutattak rá a testösszetétel és a neurodegeneratív betegségek – ilyen például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór – kialakulásának kockázata között. Egy nagyszabású kutatást végeztek, amiben több mint 400 ezren vettek részt, az eredmények pedig egyértelműek:
a testünkben lévő zsír és izom eloszlása kulcsszerepet játszhat annak valószínűségében, hogy később életünk során Alzheimer-kór alakul ki.
A tanulmány eredményei, amelyeket a Neurology-ban (az Amerikai Neurológiai Akadémia orvosi folyóirata) publikáltak, megkérdőjelezik azt az egyszerű nézetet, ami az elhízást kizárólag a testtömegindex alapján ítéli meg. Véleményük szerint az egészségügyi kockázatok értékelése során sokkal fontosabb az, hogyan oszlik el a zsír és az izom a testben.
Ezek a neurodegeneratív betegségek, mint például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór, több mint 60 millió embert érintenek világszerte, és ez a szám várhatóan növekedni fog a népesség öregedésével. Ezért elengedhetetlen, hogy azonosítsuk azokat az eljárásokat, amelyekkel alakíthatunk a kockázati tényezőkön, és kifejleszthessünk néhány megelőző eszközt
– mondta Dr. Huan Song, a tanulmány vezető szerzője. Ezzel a tanulmánnyal pedig éppen ezeket a célokat hozták elérhető közelségbe.
A kutatás kimutatta, hogy azoknál az egyéneknél, akiknél magasabb volt a centrális elhízás – vagyis a hasi területen felhalmozódott felesleges zsír –, nagyobb volt a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázata. Konkrétabban fogalmazva: azoknál az embereknél, akiknél magas volt a hasi zsír szintje, 13%-kal nagyobb valószínűséggel alakultak ki ezek az állapotok, mint azoknál, akiknél kevésbé volt jellemző az ilyen típusú túlsúly. Hasonlóképpen: azok, akiknél magasabb volt a karokon található zsír szintje, 18%-kal nagyobb kockázatot mutattak ezekre a kondíciókra.
Ugyanakkor azt is megjegyezték az eredmények nyomán, hogy az izomerő bizonyos fokú védelmet nyújthat ezekkel a betegségekkel szemben.
Azoknál a résztvevőknél, akiknél magas izomerőt mértek – például szorítóerő-tesztekkel –, 26%-kal kisebb valószínűséggel alakultak ki neurodegeneratív állapotok azokhoz képest, akiknek kisebb volt az izomerejük. Ezek az eredmények pedig még akkor is fennálltak, amikor figyelembe vették a többi befolyásoló tényezőt, például a magas vérnyomást, a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a cukorbetegséget.
Ez arra utal, hogy a testösszetétel független kockázati tényező lehet a neurodegeneratív betegségek esetében.
Érdekes módon a tanulmány a mögöttes mechanizmusokat is vizsgálta, amelyek ezeket az összefüggéseket magyarázhatják. A kutatócsoport megállapította, hogy a szív- és érrendszeri betegségek, különösen azok, amelyek az agyi ereket érintik, részben magyarázhatják a testösszetétel és a neurodegeneratív kockázat közötti kapcsolatot. Dr. Song hangsúlyozta e felfedezés fontosságát:
Ez rávilágít arra, hogy mennyire fontos ezeknek a szív- és érrendszeri betegségeknek az azonnali kezelése, hogy segítsük megelőzni vagy késleltetni az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy más degeneratív betegségek kialakulását.
Szerencsére viszont már azt is látjuk, hogy milyen módszerekkel tudunk tenni a betegségek kialakulása ellen. Fektessünk hangsúlyt az izomerő fejlesztésére, valamint a hasi és karon található zsír csökkentésére, célzott edzésekkel!
Még többet olvashatsz étrendekről, diétákról: