Mivel a kapribogyó íze utánozhatatlan, érdemes belőle a megfelelő fajtát választani, hogy ezt az ízt ne rontsa el semmi. Na de várjunk csak! Többféle kapri létezik? Egyáltalán honnan jönnek az apró bogyók? És mihez kezdjünk velük, miután megvettük őket? A kapribogyó titkait egymás után felfedjük, amíg nem marad neki egy sem. Ismerjük meg ezt a különleges termést!
Honnan jön a kapribogyó?
A kapribogyó a legtöbb Földközi-tenger melletti országban megterem, elsősorban Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Görögország, Törökország, Marokkó és Algéria az elsőszámú forrásai.
Azonban mivel nem túl igényes növényről van szó (a „vadonban” sziklás, hegyes vidékeken nő), szinte bármilyen melegebb éghajlaton megél.
Így nem is kell túlságosan aggódni amiatt, hogy honnan származik a kapri, fontosabb annál, hogy mi kerül bele az üvegbe.
A nagyobb jobb?
A kapribogyó tulajdonképpen egy ki nem virágzott bimbó, amit azelőtt leszednek, hogy kinyílna. Így minél kisebb a termés, annál ízletesebb, finomabb lesz a kapribogyó. Persze a nagyméretű termések sem rosszak, ezeknek csupán gyengébb íze lesz. Válasszunk olyan terméket, amiben 4-7 milliméteres szemek vannak.
Pácolt kapribogyók
Kapribogyót több különböző kiszerelésben találhatunk a boltban, ezek közül pedig a legelterjettebb a pácolt. Az eljárás annyit jelent, hogy a bogyókat sós vízben teszik el. Gyakran kerül ecet is a lébe, ettől savanykásabb lesz a végeredmény. Ez azonban néha túl erőteljes ízt is hozhat, ami elnyomja a kapribogyó saját aromáját.
Sóban érlelt kapribogyók
Egy másik jellegzetes tartósítási mód a sóban érlelés. Itt a nyers bogyó tengeri sóba kerül, ahogy megszikkad kissé és elveszíti a nedvességtartalmának egy részét. Igazából ez tartósítja. Ráadásul felerősíti az ízét is anélkül, hogy elnyomná.
Olajban eltett kapribogyók
Az olajbogyóhoz és a tonhalhoz hasonlóan kapribogyót is vehetünk egyszerűen olajban eltéve. Ennek lesz a legfrissebb, legharsányabb kapriíze, így ha ez fontos az ételben, amit készítünk, mindenképpen használjunk olajban eltett bogyókat.
Szárított kapribogyók
A legritkább az összes fajta közül a szárított kapribogyó. Itt a szemek enyhén ropogósak lesznek, és izgalmas kiegészítői lehetnek egy salátának vagy szendvicsnek. Nem valószínű, hogy fogunk ezzel találkozni, de ha mégis szembejön velünk, érdemes kipróbálni.
Melyiket vegyük?
A választásnál a tartósítás módján túl sokkal fontosabb, hogy aszerint válasszunk, mi kerül az üvegbe. Ugyanis gyakori, hogy a gyengébb minőségű termékekbe citromsav, tejsav vagy ecetsav kerül, ami sokat ront a kapribogyó saját ízén.
Olvassuk el alaposan a címkét vásárlás előtt.
Főzzünk vele bátran!
Mindegy, hogy egy olaszos tésztát főzünk, vagy szendvicset állítunk össze, netán egy gazdag salátát rittyentünk, oda kell figyelnünk, hogy a kapribogyó ízét lehessen érezni, de az aroma mégse nyomjon el minden mást a tálban.
Ennek érdekében öblítsük le a kapribogyót (főleg, ha sóban érlelt vagy pácolt fajtát használunk), hogy megszabaduljunk a savanykás és sós ízek nagy részétől.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ismerj meg még több izgalmas alapanyagot: