Tuti, hogy az a legbiztosabb módszer arra, hogy megnézzük, jó-e még a joghurt a hűtőben, ha belenyalunk? Egyrészt ez nem mindig kellemes élmény, másrészt nem is a legcélravezetőbb, mert a joghurt nem feltétlenül akkor kezd el romlani, amikor már savanyú.
Általában elmondható, hogy a joghurt a lejárati dátuma után két hétig is jó lehet. A joghurt dobozán olvasható dátum ugyanis legtöbb esetben nem lejárati dátum, hanem arra vonatkozik, hogy meddig vállal a gyártó felelősséget a felhasználásért. Ha hűtőben tartod, nem feltétlenül kell kidobni – az alábbiak alapján tudod ellenőrizni, jó-e még.
A szaga
A tejhez hasonlóan a joghurtnál is gyorsan ellenőrizheti az ember szag alapján, hogy jó-e még, vagy már megromlott. Ha a joghurt túl savanyú vagy avas szagú, a legjobb, ha megszabadulsz tőle.
Ügyelj arra, hogy bizonyos joghurtfajták, különösen a natúr joghurt, alapból is enyhén erősebb illatú lehet.
Ha nem vagy biztos abban, hogy a joghurt rendben van-e, a legjobb, ha a biztonságos megoldást választod, és kidobod.
Az állaga
Egy másik módszer annak megítélésére, hogy a joghurt megromlott-e, ha megvizsgálod az állagát. A joghurtnak simának és krémesnek kell lennie, ezért, ha azt veszed észre, hogy darabos, inkább túróra hasonlít, vagy folyadék gyűlik a tetején, jó eséllyel megromlott.
Jó, de mennyi folyadék?
Az, ha a hűtőben hagyott joghurtnak némi lé van a tetején, még akár normális is lehet. Lehet, hogy azt gondolnád, vízről van szó, de valójában az savó, a tej természetes mellékterméke. Normális, ha tejsavó jelenik meg, főleg, ha először nyitod ki a joghurtot. A túl sok folyadék azonban egyértelműen azt mutatja, hogy a joghurt már megromlott.
Még több információ a témában: