A kovász a felnőttek Tamagotchija, minden nap foglalkozni kell vele ahhoz, hogy buborékos és kellemesen savanyú maradjon, ha viszont hosszabb időre hanyagolod, benne van a pakliban, hogy megromlik. Összegyűjtöttük, milyen jelekből tudhatod, hogy már csak a kovász szelleme kísért a befőttesüvegben.
Így jelzi a kovász, hogy figyelemre van szüksége
A kovász csupán lisztből és vízből áll, így természetes színe a világos bézstől a barnáig terjed, ha sötétebb liszttel, például rozs- vagy teljes kiőrlésű liszttel táplálják. Ha túl sok idő telik el két etetés között, akkor a kovász tetején egy folyadékréteg keletkezhet, amely kezdetben világos barna színű, majd idővel besötétedik (a szürke, fekete vagy barna szín mind elfogadható), és akár feketévé is válhat. Ez a kovász erjedése során keletkező alkohol miatt van. Viszont nem jelenti azt, hogy ki kell dobni a kovászt, csupán jelzi, hogy egy kis figyelemre van szüksége.
Míg az erjedés teljesen biztonságos, a penész már nem az.
A narancssárga, rózsaszín, kék vagy zöld – esetleg homályos – foltok a legegyértelműbb jelei annak, hogy penész kezdett el növekedni a kovászodban. (A narancssárga, rózsaszín foltok akár egy pár óra vagy nap után is jelentkezhetnek, ilyenkor általában a liszt szennyezett, és a benne lévő mikroorganizmusok okozzák az elváltozást.) Ha egyszer a penész felütötte a fejét, onnan nincs visszaút.
Akár a tartály oldalán, akár magán a kovászon fedezed fel penészt, az egészet egy az egyben ki kell dobni, mert nem biztonságos a használata.
Kerüljön a kovászod ezekbe a kenyerekbe:
Támaszkodj az érzékszerveidre
Ahogy a legtöbb romlott étel beazonosításánál, itt is az érzékszerveinkre kell támaszkodni, így a kovász esetében a látásod mellett sokat segíthet a szaglásod. Az egészséges kovász alapvetően csípős illatú, de ha a megszokott, jellegzetesen savanykás illat helyett kellemetlen szagokat tapasztalsz, akkor érdemes óvatosnak lenni, és inkább újrakezdeni a folyamatot. Biztosak vagyunk benne, hogy a te környezetedben is akad valaki, aki szívesen ad a saját kovászából.
Bár az embereket megosztja az a kérdés, hogy a pulton vagy a hűtőben tartsák-e a kovászt (igazából mindkettő jó, a kérdés az etetés rendszeressége), milyen gyakran etessék, és hogyan tárolják az eltávolított mennyiséget, valójában elég nehéz megölni a kovászt. Ha csak elhanyagoltad egy időre, néhány erőteljes etetéssel még visszahozhatod az élők sorába.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Hasonlóan őrült, de isteni konyhai ötletek várnak itt: