Tényleg hasznos a legújabb wellness-őrület, a jégfürdő?

Az utóbbi években egyre többet hallhattunk a hidegterápia áldásos hatásairól. A olimpiai sportolók jeges fürdőket vesznek, a modellek hangsúlyozzák, milyen jót tesz az arcbőrnek a jég, de lehet, hogy még az orvosunk is azt ajánlja, próbáljuk ki a hideg-meleg váltózuhany előnyet.

A kérdés már csak az, hogy érdemes-e hinnünk a hype-nak: tényleg vannak előnyei a hidegexpozíciós terápiának, mint a jégfürdőnek? Vagy inkább csak egy múló wellness-őrületről van szó? A RealSimple három orvost kérdezett a témában, hogy megtudjuk, érdemes-e jeges vízbe merülni.

Tényleg hasznos a legújabb wellness-őrület, a jégfürdő?

Mi az a hidegterápia?

A hidegexpozíciós terápia, azaz „krioterápia”, azokra a kezelésekre utal, amelyek során a hideg hőmérsékletet egy egészségügyi állapot vagy tünet kezelésére, illetve az ember egészségének javítására használják. Ennek különböző formái lehetnek, de most kifejezetten a jeges fürdőkre fogunk koncentrálni.

Jeffrey Kutcher, MD, a detroiti Henry Ford Health sportorvoslásra szakosodott neurológusa szerint akkor beszélhetünk hidegvizes terápiáról, amikor az ember 7-12,5 fokos hőmérsékletű vízben merül el. Egyes esetekben ennél akár hidegebb vízre is szükség lehet: akár 3,5 fokra is csökkenthetik a hőmérsékletet. A hidegvizes terápia a „sima” víz mellett jeget is tartalmazhat, de vannak esetek, amikor a gőz erejét használják, illetve a már említett hideg-meleg váltózuhany is ilyennek számít.

Milyen előnyökkel jár?

Dr. Kutcher szerint a hidegvizes terápia sok különböző szinten működik, beleértve közvetlenül a szöveteket és közvetve az idegrendszert, ugyanis a hideg erre stimulálóan hat.

A hidegvizes terápia célja az alapvető anyagcsere- vagy biológiai folyamatok befolyásolása vagy modulálása, mint például a gyulladás, a fájdalom és az autonóm idegrendszer szabályozása

– magyarázza Dr. Kutcher. Mint ilyen, használható a megerőltető testmozgást követő felépülés során, a problémás gyulladások csökkentésére, a hangulati zavarok szabályozására, valamint az érzékszervi szabályozás kezelésére. Ez utóbbinak köszönhetően olyan problémákon segíthet, mint például a migrén.

Rengeteg előnye van a jeges fürdőnek, így érdemes kipróbálni

A hidegvizes terápia előnyei között gyakran említik a vagus ideg stimulálását: ez egyike a 12 agyidegpárnak, amelyek a test két oldalán futnak végig, így kommunikálva a legtöbb szervvel. A vagus ideg aktivizálja a paraszimpatikus idegrendszert is, amely lassítja a szív- és légzésszámot, csökkenti a vérnyomást és elősegíti az emésztést, miközben ellazítsa a testet, akár stresszes szituációk után is. Sokan állítják – elsősorban a közösségi médiában –, hogy ennek köszönhetően a jégfürdők csökkentik a szorongást és elősegítsék a jobb alvást.

Lora Scott, MD, az Ohio állambeli Daytoni Gyermekkórház gyermekgyógyászati osztályának vezetője elmondta, hogy korlátozott körülmények között a hidegterápia valóban hasznos lehet:

Javíthatja az általános egészségi állapotot és az életminőséget, jelentős eredményekkel a fájdalommal, fáradtsággal, fizikai funkcióval, merevséggel és pszichológiai változókkal küzdő betegeknél.

Dr. Kutcher szintén rámutat, hogy a hidegvizes terápia csökkentheti a sérülésből vagy edzésből eredő fájdalmat és gyulladást, elősegítheti a hangulatszabályozást és enyhíthet bizonyos fájdalmakat.

Claudia Dal Molin, DO, a Marylandi Egyetem Orvosi Központjának sportorvosa szerint a hidegvízes merülés a hidegvizes terápia legtöbbet vizsgált típusa. Az eddigi kutatások potenciális előnyöket talált a szív- és érrendszerrel, az inzulinrezisztenciával és -érzékenységgel, a mentális egészséggel és az immunrendszerrel kapcsolatban. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy az eredmények bár ígéretesek, további vizsgálatokat igényelnek. Dal Molin továbbá sportorvosként azt mondja, hogy elsősorban a hidegvizes terápiát használják gyógyulási eszközként vagy hűsítő kezelésként az úgynevezett „hőségbetegségek” kezelésére.

Tényleg előnyös?

Kétségtelen, hogy rengeteg olyan anekdotikus bizonyíték áll rendelkezésünkre, ami a jeges fürdők és más típusú hidegvizes terápiák előnyeit hangsúlyozza. Ugyanakkor az empirikus kutatások nagyrészt hiányoznak. Egyelőre korlátozott számú és többnyire kisebb tanulmányok léteznek, amelyek azt állítják, hogy a hidegterápia, beleértve a hidegvizes terápiát is, jótékony hatással lehet az ember egészségére.

Így egyelőre azt mondhatjuk, hogy több kutatásra van szükség – különösen ellenőrzött vizsgálatokra –, hogy biztosak lehessünk abban, hogy módszer valóban működik. meghatározzák ezeknek a hideg merítési terápiáknak a hatékonyságát, az általuk kezelt állapotokat és/vagy tüneteket, valamint az előnyök eléréséhez szükséges megfelelő adagokat.

Egyelőre tehát nagyobb a lelkesedés a hidegvizes terápia iránt, mint amennyi kutatási eredmény azt sugallja, hogy ez a gyakorlat valóban hasznos. Éppen ezért, ha kedvet is kaptunk, minden helyzetben gondosan mérlegeljük az egyedi állapotunkat és mindenképpen konzultáljunk egészségügyi szakemberrel, mielőtt belevágnánk.

Forrásunk volt.


Még több egészségcikk:

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...