A japán társadalom drasztikus öregedése komoly gondot jelent

A fejlett országokban jelentős problémát jelent az elöregedés. A legújabb felmérések szerint Japánban már a lakosság tizede 80 év feletti.

A japán Belügy- és Kommunikációs Minisztérium által közölt adatok szerint a szigetországban idén 10% fölé nőtt a 80 év feletti lakosok aránya, az állampolgárok harmada pedig elmúlt 65 éves. Az elöregedés jelentős nehézségeket állíthat a kelet-ázsiai ország elé. 

Minden tizedik japán állampolgár elmúlt 80

A minisztérium ezeket az adatokat az Idősek Tiszteletének Napján tette közzé, amely állami ünnep az országban. Ezen a napon kiemelten foglalkoznak a idősek helyzetével, az elöregedés témakörével, a születésszám csökkenésével és annak gazdasági-társadalmi hatásaival. 

Japán népessége az 1980-as évek óta folyamatosan csökken

A termékenységi arányszám 1,3, ami messze elmarad a stabil népesség fenntartásához szükséges 2,1-es értéktől. (Összehasonlításképpen, Magyarországon ez a ráta 2020-ban 1,56 volt.) A halálozások száma több mint egy évtizede meghaladja a születések számát, ami egyre nagyobb problémát jelent az ország számára. A várható élettartam itt az egyik legmagasabb az egész világon, ez pedig szintén hozzájárul az idősek számának növekedéséhez.  

Az aktív korúak arányának csökkenése miatt egyre nagyobb a munkaerőhiány az országban, a japán kormány az otthon maradó anyákat és az időseket is arra ösztönzi, hogy térjenek vissza a munkaerőpiacra. Japánban rekordszámú, 9,12 millió időskorú munkavállaló él, és ez a szám évről évre növekszik. Azonban ez még nem elegendő ahhoz, hogy ellensúlyozni tudják a demográfiai válság társadalmi és gazdasági hatásait. 

Az országban jelenleg a gyermekvállalás támogatása az egyik legfontosabb politikai célkitűzés, Fumio Kishida miniszterelnök januárban azt nyilatkozta, az elöregedés miatt Japán annak a határán van, hogy nem lesz képes fenntartani a társadalmi funkciókat.

Forrásunk volt. 


Életmódcikkek erre:

Címlapról ajánljuk

További cikkek