Az ízesített mézekben az az igazán csodálatos, hogy mindig találhatunk újabbnál újabb fűszereket és aromás hozzávalókat, amikkel még vadabb, még izgalmasabb kombinációkat alkothatunk meg. A cikkben csak néhány nagyon alapvető ötletet olvashatunk, a további kísérletezés már teljesen a fantáziánkra lesz bízva. Irány a kamra, pakoljuk tele a saját ízesített mézeinkkel!
Mire lesz szükségünk?
Az egész egyenletben nyilván a méz a legfontosabb. Mindig jó minőségű mézet vegyünk, ha tehetjük környékbeli termelőktől. Ebben a receptben fontos, hogy a méz ne legyen túl karakteres ízű, hiszen más elemekkel fogjuk gazdagítani.
Az akác- vagy virágméz jó kiindulási pont lehet, ezek nem túl erőteljesek. Az állagra is figyeljünk: a sűrűbb, enyhén kristályos mézeket (pl. napraforgó) inkább hagyjuk, mert nehéz lesz őket leszűrni.
Technikai oldalról szükségünk lesz néhány befőttesüvegre és egy kis szűrőre. Egy mézhez két külön üveg kell majd: egy, amiben „érik” és egy második, amiben majd tárolni fogjuk. Ebből kifolyólag a második lehet egy kicsit díszesebb, elegáns darab.
Az ízesítő hozzávalók terén engedjük teljesen szabadjára a képzeletünket. De egy kis segítségként, a következő listából meríthetünk ihletet:
Az ízesítés folyamata
A kiválasztott ízesítőket (amiket akár kedvünk szerint keverhetünk is) tegyük egy tiszta, sterilizált üvegbe. Öntsük rá a mézet, hogy teljesen ellepje a darabokat. Zárjuk le az üveget.
Az érlelés ideje attól függ, hogy milyen erős aromákat szeretnénk a mézbe csempészni. Így akár néhány napig, de egy hétig is tarthat. Ha nem vagyunk biztosak a dologban, minden nap egy tiszta kanállal kóstoljuk meg a mézet. Amikor elértük a nekünk szimpatikus szintet, következhet a szűrés.
Tárolás és felhasználás
Az ízesített mézet szűrjük a szép üvegekbe (ezek is legyenek sterilizálva), és tároljuk hasonló módon, mint a sima mézet. A nyers alapanyagok (pl. gyömbér) lehet, hogy visszavesznek egy keveset az élettartamból, de ez nem hoz drasztikus változást. A legtöbb ízesítő pedig szárított, így ezekkel nem lesz problémánk.
Amilyen sok ízesítővel dolgozhatunk, annál több lehetőségünk lesz a felhasználás terén. Igazíthatjuk a mézek profilját az egyes ételekhez, például a csípős chilis mézzel kiemelhetünk vagy ellensúlyozhatunk más aromákat és így tovább.
Sajtok és különleges sonkák, hideg előételes tálak mellé kínáljuk egy kis tálban a mézet. Csorgassuk palacsintára, gofrira, fagylaltos és joghurtos gyümölcskelyhekre. Süssünk velük süteményt, kekszet, vagy egész egyszerűen csak kenjük egy vastag szelet, puha vajas kenyérre.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Hozd be a nyár összes ízét a konyhába, kamrába, tányérra: