4 hiba, amit sokan elkövetünk indiai ételek készítésekor

Az indiai ételek (hála az elérhető árú gyorséttermeknek) mára bekerültek a köztudatba, és lassacskán bekerülnek a konyháinkba is. Ha ilyen ételt készítenénk, az alábbiakra mindig ügyeljünk!

Már alapból nagyon becsülendő dolog, ha nyitunk más konyhák felé, és nekiállunk például odahaza egy indiai étel elkészítéséhez – éppen ezért hangsúlyoznám, hogy e cikk célja abszolút nem az, hogy még a kákán is csomót keressen, és elvegye minden kezdő és próbálkozó szakács kedvét attól, hogy lubickoljon a nemzetközi konyha vizeiben. Sokkal inkább azért születik meg ez az írás, hogy segítséget nyújtson az indiai ételek otthoni, lehető legautentikusabb módon történő elkészítéséhez. Remélem, célba ér!

4 hiba, amit sokan elkövetünk indiai ételek készítésekor

Mindig ugyanazt a fűszerkeveréket használod

Az indiai konyha híres fűszerszeretetéről, ami abban is megnyilvánul, hogy még a legegyszerűbb zöldségraguhoz is legalább hat-hétféle ízesítő kell – emiatt pedig gyakran afelé hajolhat a kezdő szakács, hogy mindig ugyanazzal a keverékkel szórja meg a különböző ételeket.

A jelenség hátterében persze beszerzési nehézségek is állhatnak: nem mindenkinek akad a lakóhelye közelében egzotikus fűszereket kínáló kisbolt.

Ha tehetjük, mégis inkább külön fűszereket és ne keverékeket szerezzünk be: így mindig tudjuk majd alakítani a különböző ételek ízesítését (még akkor is jobban járunk, ha nincs meg minden szükséges fűszer egyenként), és nem lesz mindennek ugyanolyan aromája.

Magyaros eljárással főzöd az indiai ételt

Ugyan nagyrészt megegyezhet egy magyar és egy indiai étel elkészítésének folyamata, akadnak jelentős eltérések a két konyha eljárásai között. Ha megszokásból mindig magyar fejjel gondolkozunk a külföldi fogások készítése közben, nem fogjuk ugyanazt a végeredményt kapni.

Figyeljünk a fűszerek száraz és olajban való megpirítására, a különböző paszták és alapok használatára, az olajos magvakkal való sűrítésre, a zöldségek felvágásának és párolásának módjára.

Túl sok indiai alapanyagot helyettesítesz

Ahogy a fűszerek, úgy a hozzávalók beszerzése is okozhat némi fejtörést, és alapvetően nem is baj, ha egy-két alapanyagot a lehetőségeinkhez mérten kicserélünk. De ez inkább vonatkozzon a zöldségekre/húsokra (bárány helyett sertés vagy csirke még működhet csakúgy, mint a karfiol helyett a brokkoli), semmint a nagyon különleges élelmiszerekre (az okrát szinte lehetetlen helyettesíteni, de azért a földimogyoró sem annyira állja meg a helyét a kesu helyett).

Ha szinte mindent kicserélünk egy receptben és a kókusztej helyett főzőtejszínt, a limelevél helyett babért, a koriander helyett petrezselymet szórunk a fazékba, hát ne csodálkozzunk, ha nem olyan lesz a végeredmény, amilyenre számítunk.

Nagyon szétfőzöd az alapanyagokat

Mi, magyarok leginkább az indiai konyha „currys” oldalát ismerjük: a hússal, zöldségekkel készített, szószos-szaftos raguk világát – emiatt pedig hajlamosak lehetünk úgy gondolni a szubkontinensre, mint az ezer főzelék országára, a „currykre” pedig, mint találomra összedobott, ide-odaalakítható, tunkolós-szottyos ragukra.

Ez egyrészt általánosítás (az indiai konyhában megannyi különböző izgalmas fogás található még a szaftos ragukon kívül), másrészt tévesen feltételezi, hogy egy „curryben” mindent bátran szét lehet főzni.

Pedig ezekben az ételekben is fontos a texturális sokszínűség: figyeljünk arra, hogy a lassabban puhuló zöldségeket az elején, a gyorsabban párolódóakat pedig csak a végén adjuk a fazékhoz, illetve bátran vessünk be egyéb érdekes állagú elemeket (pl. olajos mag) is.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További cikkek, ha ismerkednél a nemzetközi konyhával:

Címlapról ajánljuk

További cikkek