„Az illatosítók és illatgyertyák is potenciálisan egészségkárosítók lehetnek, mivel a belőlük felszabaduló anyagok és égéstermékek felesleges terhet rónak az egyébként is sokszor túlterhelt szervezetünkre" – mutat rá Dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.
Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhatnak
A szakértő szerint fontos észben tartani, hogy időnk nagy részét beltérben töltjük, így minden vegyi anyag, amit beviszünk a lakásba növelheti a beltéri környezet által előidézett betegségek kialakulásának kockázatát.
Felmerülhet bennünk a kérdés: hogyan árthatnak nekünk az illatosítók? A Közegészségtudományi Tanszékének vezetője szerint úgy, hogy az említett illatosítókból egyszerre ugyan kis mennyiségű vegyi anyag szabadul fel, ám mivel rendszeresen használjuk őket, így a mennyiségek összeadódnak.
Ez a halmozódó hatás és a különböző vegyi anyagoknak való folyamatos kitettség az, amiért az egészségre számottevő hatást gyakorolhatnak
– magyarázza a szakember.
Milyen betegségeket okozhat?
Az illatosítók rendszeres használata növelheti a légúti megbetegedések kockázatát, valamint migrént, szem- és torokirritációt okozhat. Megzavarhatja továbbá a hormonrendszer működését. Ezenfelül súlyosbíthatja az asztmások, a krónikus légúti megbetegedésekben szenvedők és a gyermekek állapotát.
Arról nem is beszélve, hogy az illatgyertyákból és füstölőkből felszabaduló égéstermékek bizonyítottan rákkeltők hatásúak.
De mi a helyzet a természetes illóolajokkal? Dr. Pándics Tamás szerint tévhit, hogy minden, ami természetes, egészséges... Elmondása szerint lehetséges, hogy ezek az anyagok nem rákkeltő hatásúak, ám még így is terhelhetik a májat, illetve az anyagcsere-folyamataink sincsenek felkészülve a feldolgozásukra.
Így javíthatod a lakásban lévő levegőt
A szakértő szerint a beltéri levegő minőségének javítása érdekében érdemes beütemezni egy rendszeres szellőztetést. Tehát ha az otthonodban egy kellemetlen szagot szeretnél elfedni, akkor érdemes magát a forrást megtalálni és megszüntetni. Ezenfelül ajánlott nedves takarítást végezni, amely a szállópor mellett a felületeken leülepedő polleneket is hatékonyan eltávolítja.
Még több cikk az egészségről: