A por az egyik leggyakoribb háztartási probléma, amivel a rendszeres takarítás ellenére is naponta találkozol. A nagy mennyiségű por esztétikailag nem a legszebb látványt nyújtja, de ezenfelül még allergiát, asztmás rohamokat és egyéb egészségügyi problémákat okozhat. A lakásodban felgyülemlő por mennyisége azonban számos tényezőtől függ, többek között az évszaktól, az otthonodban élők számától, a háziállatok típusától és a takarítás vagy porszívózás gyakoriságától.
Ráadásul a por elég gusztustalan dolgokból tevődik össze: elhalt hámsejtekből, háziállatok szőréből, szennyeződésekből és ruhaszálakból. Most kapaszkodj meg, mert a háztartási por poratkákat, poratka-ürüléket, baktériumokat, penészgombát, kis rovarokat és polleneket is tartalmaz. Az allergének közé tartozik a poratkaürülék, az elpusztult poratkák, a háziállatok szőrzete és a kis rovarok. A por káros anyagokat is rejthet, például antibiotikum-rezisztens baktériumokat, mikroműanyagokat és más vegyszereket is. De most térjünk rá arra, hogy melyek a leggyakoribb porforrások.
Nézd meg a galériában azt a 4 okot, amitől a legjobban porosodik a lakásod
1.) Magas páratartalom
A páratartalom nagyban befolyásolja az allergének számát a beltéri levegőben. A magas páratartalom ugyanis tökéletes környezetet biztosít a poratkák és penésztelepek fejlődéséhez. Ezenkívül a magas páratartalom miatt a porrészecskék egymáshoz tapadnak, így sokkal nehezebb eltávolítani őket a bútorok felületéről. A páratartalom ellenőrzése érdekében bevethetsz egy páramentesítőt. Az ideális páratartalom egy helyiségben 40-60 százalék közötti, de igazán kellemesen 50 százalékos páratartalom mellett érzi jól magát az ember.
2.) Hibás légkondicionáló vagy klímaberendezés
A légkondicionáló és klímaberendezés rendszerek jelentik az első védelmi vonalat a beltéri por ellen, ugyanis amikor a por bejut a lakásodba, az említett rendszernek kell felszívnia a részecskéket, majd a levegőszűrőn keresztül kell azt eltávolítania. A hibás rendszerek azonban csak még porosabbá teszik a házat. Ezért mindig győződj meg arról, hogy a légkondicionáló vagy klímaberendezés jól karbantartott. Legalább háromhavonta vagy a gyártó által javasolt gyakorisággal érdemes cserélni a benne lévő légszűrőket.
3.) Porszívózás
A legtöbben úgy hiszik, hogy a porszívózás a legegyszerűbb módja a por eltávolításának. Ám, egyes porszívók felesleges port és szennyező anyagokat bocsátanak ki a levegőbe, így a lakásod porosabb lesz a takarítás után. A probléma kiküszöbölésének legjobb módja, ha nagy hatékonyságú részecskeszűrővel (HEPA) rendelkező porszívót vásárolunk, vagy kipróbáljuk a száraz-nedves típusokat, amik képesek felfogni a port a víztartályukban, ezzel megakadályozva, hogy a por a levegőbe kerüljön.
4.) Külső tényezők
Ha egy forgalmas utcán élsz, vagy egy gyár közelében, akkor valószínűleg több port fogsz tapasztalni az otthonodban. A nyitott ajtókon és ablakokon át ugyanis könnyedén bejuthat a por a lakásba. A legjobb megoldás az, ha betömöd az ablakok és ajtók környékén található repedéseket és réseket. A por a ruhákon, a szőnyegeken, textíliákon, plüssállatokon is megbújhat, ezért érdemes az említett tárgyakat tisztán tartani.
Ezek a tippek is érdekelhetnek: