Sonka, kalács, keménytojás – az egyik legfinomabb tavaszi, húsvéti reggeli, amit el lehet képzelni, ám, amikor már a harmadik nap is sonka mellett főtt, kissé fűrészpor ízű tojások kerülnek elő, érdemesebb kicsit kísérletezni újabb tojásételekkel.
Keménytojás, hogy ne legyen fűrészporos a sárgája
Sokan a sonkával együtt, egyszerre főzik meg a húsvétra szánt tojásokat is, mert így azok kaphatnak egy kellemes, füstölt aromát is. Valóban, a sós sonkalében főtt tojásoknak tényleg van egy kis füstös aromája, ám nagy hátrányuk, hogy a hosszan főtt tojások sárgája túl kemény, már-már fűrészporra emlékeztetően száraz lesz, és elvész mindaz a krémesség, amiért annyira szeretjük a tojást. Mivel a sonka már éppen eléggé füstölt, érdemes átgondolni, mennyire fontos, hogy a tojásokban is érvényesüljön ez.
A hatperces az igazi
Szerencsésebb, ha inkább frissen készítjük el minden étkezés előtt a keménytojást, vagy egyéb tojásételekre szavazunk. Főtt tojásnál akkor érjük el a legfinomabb, kívül kemény, belül krémes állagot, ha forrásba lévő vízbe tesszük a tojásokat, és pontosan hat és fél percig főzzük őket, majd azonnal hideg vízbe téve őket leállítjuk a főzési folyamatot. Az így elkészült tojások sárgája egészen krémes lesz.
Pácolj, marinálj!
Ha szeretjük a kicsit pikánsabb ízeket, próbáljuk ki a különböző marinádokban elkészített keménytojásokat – ezekkel olyan különleges ízkombinációkat érhetünk el, amelyek nagyszerűen érvényesülnek a sonka és a friss zöldségek, saláták mellett. Elmehetünk az ázsiai száznapos tojás irányába is, úgy, hogy természetesen nem száz napig érleljük a tojást a pácban, hanem elég hozzá fél nap is. A szójaszószban pácolt tojások kellemesen sós, telt aromája igazi különlegesség. Ugyanígy pácolhatjuk a tojást ecetben kis kurkumával is, ekkor gyönyörű neonsárga színben is pompáznak majd a pikáns keménytojások.
Az igazi villantós reggeli: buggyantott, töltött, kaszinó- vagy Florentine-tojás
Ha valami igazán elegánsat szeretnénk feltálalni a húsvéti családi reggelin, próbáljuk ki például a buggyantott tojást, elkészítése igényel ugyan egy kis gyakorlatot, de nem kell megijedni sem tőle: a lényeg, hogy a víz ne forrjon, csak épp gyöngyözzön, és mindenképp álljunk ott mellette, hogy elkapjuk azt a pillanatot, amikor a fehérje már összeállt, de a sárgája még folyósan lágy. Vagy töltsd meg, mutatunk egy rakat tippet!
A megunhatatlan tojáskrém
Természetesen készülhetünk mindenféle ízesítésű tojáskrémmel is a húsvéti lakomára, ezeknél mindig figyeljünk arra, hogy a keményre főtt tojások összetörve és ízesítve nem igényelnek túl sok folyékony hozzávalót, nem kell sok tejfölt, joghurtot vagy majonézt adni hozzájuk, mert könnyen folyóssá válhat, folyamatosan keverjük a krémet, és inkább kis adagokban adagoljuk a fűszereket és hozzávalókat, így egyszerűen be tudjuk állítani a kívánt állagot és ízeket.
A klasszikus ízesítések mellett bátran kísérletezhetünk a friss tavaszi zöldekkel is, keverjünk a krémbe, kaszinótojás töltelékébe medvehagymát, medvehagymából vagy épp reteklevélből készülő pesztót, vagy épp apróra vágott snidlinget, petrezselymet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több húsvéti finomság itt: