4 mítosz, ami az időszakos böjtölésről elterjedt

Ahogy elkezdett nőni az időszakos böjt népszerűsége, úgy egyre több aggasztó mellékhatás is felmerült vele kapcsolatban. De vajon van ezeknek alapja?

Az időszakos böjtöt az utóbbi években számos aggasztó egészségügyi kockázattal is összefüggésbe hozták. Míg néhány aggodalmat tudományos bizonyítékok támasztanak alá, mások inkább pletykákon alapulnak. Még szerencse, hogy megszületett egy új tanulmány, ami több gyakori mítoszt is megcáfol az időszakos böjtölésről.

4 mítosz, ami az időszakos böjtölésről elterjedt

A chicagói Illinoisi Egyetem kutatói négy gyakori figyelmeztetést céloztak meg, amelyeket az időszakos böjtölők gyakran hallhatnak.

A mítoszok a következők:

  • a böjt rossz diétás szokásokat eredményez
  • étkezési zavarok alakulnak ki miatta
  • csökken az izomtömeg
  • és a szexuális vágy is alábbhagy.

Az időszakos böjt hatásairól korábban készült tanulmányokat elemezve a Nature Reviews Endocrinology-ban megjelent áttekintés megcáfolta mind a négy fent említett egészségügyi kockázatot.

Különböző stratégiák

Először is, fontos leszögezni, hogy az időszakos böjtnek többféle típusa is létezik, alapvetően kettő nagy csoportra szokták osztani. Az egyik az időkorlátozott étkezés, amikor a diétázók napi X órás időablakban táplálkoznak (ez lehet 4, 8 vagy akár 10 is). A másik az alternate day fasting, amikor egyes napokon csak nagyon kis mennyiségű kalóriát fogyasztunk, míg más napokon azt eszünk, amit szeretnénk.

A kutatók szerint az eredményeik mindkét népszerű böjtölési stratégia esetében érvényesek. Nézzük, pontosan mire jutottak!

Mit cáfoltak meg a tudósok?

Először is, rámutattak: az időszakos böjt nem vezet rossz diétás szokásokhoz. A tanulmány megállapította, hogy a szervezetben a cukor, a telített zsír, a koleszterin, a rost, a nátrium és a koffein szintje nem változik a böjt időszakai alatt az előző időszakokhoz képest. A kutatók azt is hangsúlyozták, hogy a szénhidrátokból, fehérjéből és zsírból származó energia százalékos aránya sem változik az egyes időszakokban.

Egyértelműen megcáfolták, hogy az intermittent fasting étkezési zavarokat okozna

Az UIC csapata által elemzett tanulmányok egyike sem mutatott összefüggést az időszakos böjtölés és az étkezési zavarok későbbi kialakulása között. A tanulmány szerzői ugyanakkor megjegyezték, hogy az általuk vizsgált tanulmányok közül egyikben sem szerepeltek olyanok, akik korábban ilyen problémával küzdöttek. Éppen ezért figyelmeztették ezt a csoportot, hogy inkább kerüljék az időszakos böjtölést.

Az elemzett tanulmányok alapján azt találták, hogy az emberek ugyanolyan mennyiségű sovány izomtömeget veszítenek így, mint más típusú diétákkal – tehát nem igaz, hogy drámai izomtömeg-vesztést okozna ez az étkezési mód.

TIPP: ha szeretnénk elkerülni bármilyen izomvesztést, nem kell mást tennünk, mint több fehérjét fogyasztani, és előtérbe helyezni az ellenállásos edzéseket.

Végül, de nem utolsósorban a nemi hormonokat sem befolyásolja a böjtölés. Keringenek olyan elképzelések, melyek szerint a termékenységre és a libidóra is hatással lehet ez az étkezési mód, de nem találtam erre vonatkozóan összefüggéseket.

Forrásunk volt.


Időszakos böjt témában olvasd el korábbi írásainkat:

Címlapról ajánljuk

További cikkek