Az időszakos böjtről már sokat hallhattunk: ez egy olyan táplálkozási forma, ami a súlyvesztés érdekében csak bizonyos időablakban engedi az étkezést. Több fajtája is létezik, a legtöbbek által gyakorolt típusban az ember 16 órán át időszakosan „böjtöl” és 8 olyan óra van a napban, amikor táplálkozhat. De mindegyikre igaz, hogy gyors és tartós fogyást ígér anélkül, hogy le kellene mondanunk a kedvenc ételeinkről.
Most egy, a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban mégsem annyira remek ez a táplálkozási forma, mint azt gondolnánk, ugyanis akár meddőséghez is vezethet. A norwichi East Anglia Egyetem kutatói a zebrahalak esetében vizsgálták, hogy a böjttendencia hogyan befolyásolja a szaporodást: a spermium- és petesejttermelés mellett az utódokat is górcső alá vették. (Az ilyen jellegű kutatások során gyakran döntenek a zebrahalak mellett a szervrendszerük felépítése miatt.)
A felmérés eredményei azt mutatták, hogy az időszakosan böjtölő rendszerben táplálkozó nőstény halak jelentősen alacsonyabb számban szaporodtak, mint a normál módon táplálkozók, így összességében alacsonyabb utódszámot produkáltak. Sőt: ez a tendencia még azután is fennmaradt, hogy már „normálisan” táplálták az adott nőstényeket. Mindezt annak tudják be, hogy a női test a saját egészségét és felépülését helyezheti előtérbe egy ilyen helyzetben, így ez a reprodukció rovására mehet.
A hímek esetében azt találták, hogy lecsökkent a spermiumok sebessége és azok minőségében is kiemelkedő hanyatlást tapasztaltak.
A tudósok kiemelték: mind a petesejtekre, mind a spermiumok minőségére negatívan hatott az étrend követése az élőlényeknél.
Természetesen mindebből nem lehet egyenes következtetéseket levonni emberekre vonatkoztatva. Ám a szakértők azt remélik, hogy az eredmények hatására többen is elgondolkodnak majd azon, hogy a böjtölés milyen meghatározóan befolyásolja az egészséget – azaz: nem csak a fogyás lebeg majd a szemük előtt.
Ahhoz pedig további kutatások szükségesek, hogy feltérképezzék, mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a spermiumok és a petesejtek regenerálódjanak az időszakos böjtöléssel töltött időszak után.
Időszakos böjt témában olvasd el korábbi írásainkat: