Negatív hatással lehet a termékenységre ez a fogyókúra

Ha fogyásról van szó, sokan esküsznek az időszakos böjtre. Egy új kutatás szerint azonban negatív hatással lehet a hormonháztartásra a népszerű diéta.

Az időszakos böjt lényege, hogy egy egészséges étrend betartása mellett meghatározott időablakban lehet csak étkezni a nap során. Kutatások szerint a fogyás mellett számos jótékony hatása van az időszakos böjtnek, például csökkenti a gyulladást a szervezetben és javítja a memóriát. Az Illinois-i Egyetem kutatói azonban egy új, nem kívánatos hatását fedezték fel a diétának.

Ilyen hatása van az időszakos böjtnek a női hormonokra

A vizsgált alanyok

Az új kutatást Krista Varady, táplálkozási szakértő, az UIC professzora vezette, akinek az időszakos böjt a kutatási területe. A kutatás során menopauza előtt és után álló, túlsúlyos nőket vizsgáltak, akik nyolc hétig követték a böjt különböző fajtáit. 

A résztvevők minden nap egy 4 vagy 6 órás időablakban ehettek kalóriaszámlálás és szigorú előírások nélkül. A kutatók folyamatosan mérték a diétázók hormonszintjeit és összevetették azt egy nem diétázó kontrollcsoport eredményeivel.

Aggasztó eredmény

Bár a résztvevők tesztoszteron- és ösztrogénszintje nem változott, a termékenység szempontjából fontos DHEA szintje igen. A DHEA szükséges a petefészek megfelelő működéséhez, termékenységi klinikák a petesejtek minőségének javítására szokták felírni a hormont. A kutatás két hónapja alatt a résztvevő nőknél mintegy 14%-kal csökkent a hormonszint, ami később hozzájárulhat az ösztrogén csökkenéséhez is. Menopauza után az ösztrogén csökkenése egyébként is jellemző és többek között alacsony libidót, fáradtságot, hangulatzavarokat, akár depressziót is okozhat.

A hormon csökkenésének Varady szerint azonban van pozitív hatása is, mivel a magas DHEA szintet összefüggésbe hozták a mellrák emelkedett kockázatával. Így annak mérsékelt csökkenése segíthet a kockázat csökkentésében is.

A résztvevők a kiinduló súlyukhoz képest 3-4%-ot fogytak a 8 hét alatt, tehát a kutatás megerősítette, amit eddig is gondoltak a szakértők: az időszakos böjt valóban hatásos fogyókúra. Azt azonban Varady szerint újra kell vizsgálnunk, hogy az alacsonyabb testtömeg valóban jobb-e a termékenység szempontjából.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Ezeket a cikkeket is olvasd el a témában:

Címlapról ajánljuk

További cikkek