Mutatjuk, mi történik a hormonháztartásoddal, ha fogyni kezdesz

A szervezeted kémiai hírvivői segíthetnek a fogyásban, vagy hátráltathatják azt – minden attól függ, milyen ügyesen állítod össze a tápláló és egészséges étrendedet.

Elméletben nagyon egyszerűen kéne működnie a fogyásnak: ha kevesebb kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz, fogyni fogsz. Bár a gyakorlat a dolog mögött ugyanígy működik, rengeteg minden befolyásolhatja azt is, hogy mennyi kalóriát égetsz el, és azt is, hogy mennyit viszel be.

Ennek nagy részét a hormonháztartásod szabályozza: a hormonok olyan kémiai hírvivők, amelyek gyakorlatilag az egész tested folyamataiért felelősek. Ha megérted, hogyan működnek, ki tudod kerülni azt, hogy szabotálják a diétádat – és így már tényleg érvényes lehet a kalória be – kalória ki alapelve. De mik utalnak arra, hogy a diéta felborította a hormonháztartásodat?

Mutatjuk, mi történik a hormonháztartásoddal, ha fogyni kezdesz

Folyton éhes vagy

Ezért a ghrelin nevű hormon lesz a felelős, ami a gyomrodban termelődik. A hormon feladata, hogy a szervezetednek mindig legyen elegendő energiája, amit elhasználhat, ha bármi történik. Ha egy ideig nem eszel, megindul a termelődése, és azt a jelet adja le az agyadnak, hogy ideje a kajára gondolni. A probléma az, hogy a ghrelin nemcsak az éhséggel együtt érkezik meg, hanem akkor is beindul a termelődése, ha leadsz néhány kilót, így nagyon megnehezíti az álomsúly megtartását.

Ha elkezdesz enni, nehéz abbahagyni

Míg a ghrelin azért felelős, hogy éhes legyél, a leptin telítettségérzetet kommunikál az agyadnak. Ez a hormon a zsírsejtjeidben termelődik, és a telítettségérzet mellett az energiamegőrzés a fő feladata.

Ahogy azonban a zsírsejtek fogynak a fogyással együtt, úgy csökken a termelhető leptin mennyisége is – ezért később érezheted, hogy eleget ettél, nehezebb letenni a villát akkor is, ha már bevitted a megfelelő mennyiségű tápanyagot.

Gyakrabban akarsz enni

Azt már valószínűleg mindenki tudja, hogy a fehérje- és rostdús ételek telítettségérzetet okoznak – ugyanezt teszi a kolecisztokinin (CCK) nevű hormon is, ami a vékonybélben termelődik. A CCK hatására lassabban ürülnek ki az élelmiszerek a gyomorból. Hacsak el nem kezdesz fogyni ugye, mert akkor a CCK mennyisége csökken, az ételek pedig gyorsabban ürülnek a szervezetedből, így gyakrabban lehetsz éhes.

Lelassul az anyagcseréd

Az anyagcsere sebessége rengeteg mindentől függ, és általában nagyon sok mítosz kering akörül, hogyan lehet gyorsítani és lassítani. Míg a hagyományosan ajánlott tippekkel ez a sebesség nem fog változni, a hormonháztartásod igenis beleszólhat abba, hogy mennyire működik hatékonyan. Itt is szerepet kap például a leptin: a pajzsmirigyet, és ezáltal az anyagcserét is megfelelő szinten tartja, fogyással pedig, mivel csökken a szintje, az anyagcsere is lassulhat.

Nem csak rossz változások jöhetnek

A fogyás nemcsak rossz, hanem jó hormonális változásokat is beindíthat a szervezetben: csökkenhet az ösztrogén szintje, ami preventív hatással van a mellrák kialakulására, nőhet a tesztoszteron szintje, ami az izomtömeget és a csontsűrűséget tartja fenn.

Javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát (vagy segít a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek jobb vércukorszint-kezelésben).

Mit lehet tenni?

Ha nem szeretnéd, hogy a hormonjaid teljesen megőrüljenek a diéta közben, okosan kell csinálnod: a cél a lassú, fenntartható fogyás, ezért nem érnek célt a nagyon drasztikus módszerek. Mindezt egészséges, minimálisan feldolgozott, zöldségekben, egészséges szénhidrátban és fehérjében gazdag étrenddel és rendszeres mozgással érheted el – nem véletlen, hogy a mediterrán diéta például annyira népszerű évek óta, ez lehet a leginkább hormonbarát megoldása a problémának.

Forrásunk volt.


Még több a hormonokról:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...