Ennyi rost van egyes élelmiszerekben – például a héjában sült krumpliban vagy a babban

A felnőttek nagy többsége nem eszik elég rostot, ebben pedig nem segít, hogy a klasszikus magyar konyha alapvetően rostszegény. Hogyan együnk belőle többet? Mutatjuk!  

MIÉRT JÓ A ROST?

Az egészséges étkezés egyik fontos alapvetése, hogy együnk rostban gazdag ételeket, hiszen így számos betegség kialakulását megelőzhetjük: csökkennek a szívbetegségek, a stroke, a kettes típusú cukorbetegség, a bélrák kockázatai, a rostok segítenek az optimális vérnyomás és koleszterinszint beállításában - írja a bbc. Rost elég sok élelmiszerben található, mégsem fogyasztjuk el belőle a felnőttek számára előírt napi 30 grammot. Mit tegyünk, hogy ez ne így legyen? Trükköket és rostban gazdag ételeket mutatunk!

MIBEN MENNYI ROST VAN?

A következő hétköznapi ételekben ennyi rost található körülbelül:

100 gramm teljes kiőrlésük száraztészta – 12 g200 gramm konzerv főtt bab – 10 g1 héjában sült krumpli – 6 g40 gramm zabpehely – 4 g2 szelet teljes kiőrlésű kenyér – 4 g80 g főtt csicseriborsó 4 g80 g főtt lencse – 3 g100 g száraz barnarizs – 2 gEgy marék mandula – 2 g1 átlagos alma héjával – 1 g1 közepes banán – 1 g

MIT MIVEL?

A rostok alapvetően olyan szénhidrátok, amit a szervezetünk emésztőenzimjei nem képesek lebontani. Két típusra oszthatók – vízben oldható és nem oldható típusú rostokat találunk az élelmiszerekben különböző arányban. A megfelelő rostbevitellel elkerülhető, megszüntethető a székrekedés, de figyeljünk arra, hogy ha több rostot eszünk, fogyasszunk több folyadékot is, csak így érjük el a kívánt hatást.

MIKOR MIT?

Nem muszáj teljesen átformálni az egész étkezési rutinunkat, hogy több rosthoz jussunk, számos kedvenc ételünk elkészíthető rostban gazdagabb formában is, így könnyen beépíthetjük az életünkbe ezt az új szokást. Ha a reggeli rántottához eddig fehér kenyeret ettünk, válasszunk helyette teljes kiőrlésűt, és együnk hozzá friss zöldséget, gyümölcsöt is – pár karika répát, szárzellert, paprikát, hámozatlan almát például.

Ma már a köretek többsége is elérhető rostgazdag változatban: a kedvenc paradicsomos spagettinket készítsük teljes kiőrlésű tésztával, adjunk extra zöldségeket a ragukhoz (a hüvelyes zöldségek például tele vannak rosttal), a fehér rizst cseréljük le barnára,és ha például a krumplit héjával együtt sütjük és esszük meg, szintén extra rostforráshoz juthatunk.

NE PUCOLJ, NE HÁMOZZ!

Ahogy már említettük, a krumpli héja is ehető, ha jól meg van sütve vagy főzve, ugyancsak rengeteg értékes rost van az uborka, cukkini, alma, körte, barack héjában is, nem kell mindenáron megpucolni, még a gyerekeknek se.

MIRE VIGYÁZZ?

Mint mindenben, itt is a fokozatosságon van a hangsúly. Ha valaki nem szokott hozzá, hogy nagyobb mennyiségű nyers vagy párolt zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat egyen, ne egyik napról a másikra változtasson ezen a rossz szokásán, mert rengeteg kellemetlen percet szerezhet magának. A hirtelen túl sok rost fogyasztása puffadást, gyomorfájdalmakat, emésztési gondokat okozhat, főleg, ha nem iszunk mellé elég folyadékot. Csak kis mennyiségben emeljük a rostbevitelt, fokozatosan szoktatva hozzá a szervezetünket: először csak a reggelit reformáljuk meg, és ha nincs emésztési panaszunk, akkor térjünk át a következő étkezésre.

A FOGYÁSBAN IS SEGÍT

A rostok csökkentik az ételek glikémiás indexét, valamint lassítják az emésztést. Ha magas rostbevitelű étrendet követünk, tovább tart a teltségérzet, hiszen a rostokat idő megemészteni. Ezért könnyű megemészteni az alacsony rosttartalmú ételeket, és ezért is éhezünk meg utánuk olyan gyorsan.

A hüvelyesek például magas kalóriatartalommal rendelkeznek, de mivel rosttartalmuk miatt nehezebben emészthetők, kevesebbet is elég belőlük enni, jobban eltelítenek, és nem mellesleg rendkívül egészségesek is.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

fotó: getty

Címlapról ajánljuk

További cikkek