A pástétomot ernyőfogalomként is használjuk, de íme egy kis eligazítás pâté-kérdésben.
Pâté (pástétom): hidegen fogyasztott fogás, késsel egészen apróra darabolt, darált vagy krémesített belsőségből, húsból vagy halból készül. Tálalhatják krémként, kenhetően; vagy formában kihűtve, majd szeletelve. Ritkábban tésztarétegben is süthetik.
Terrine vagy pâté en terrine: gyakran rokonértelműen használják a pástétommal, amire a francia elnevezés is rámutat. Terrine-ként leggyakrabban olyan több komponensből álló ételt értünk, amit aszpik tesz konzisztenssé, a hosszúkás terrine nevű edényben sül, és az alapanyagok darabosan kerülnek bele. A pástétomhoz hasonlóan szintén sülhet tésztarétegben, de boríthatja aszpik is.
Rillette(s): konfitált húsból készült kenhető krém rusztikusan, ízlés szerint kisebb-nagyobb húsdarabokkal benne. Eredetileg zsíros sertéshús volt az alapja, ma már mindenféle húsból és halból készítik.
Ha száraz és unalmas a csirkemell
Ez esetben a tejföl vagy a majonéz a barátunk. Akár húslevesből mentettük, akár kisütöttük a csirkemellet, ismerjük be, hogy nem a párolt brokkoli mellett a legízletesebb. Pofonegyszerűen csinálhatunk belőle finom húskrémet, zöldfűszerekkel lesz izgalmasabb, most például kár belőle kihagyni az újhagymát.
Csülök nem Pékné módra
A csülök a népnyelvben a zsíros, cupákos, kissé ormótlan ételek egyik szinonimája. Pedig milyen jól is tud jönni e sertéshúsrész természetes zsírossága egy pástétomban. Gondoljunk csak bele, egy egyszerű csirkemájas vagy zsidó tojás is libazsírral készítve az igazi. Frissítsük hagymákkal, ínyenc mustárral.
Csúcspástétom füstölt lazacból
Habár nem hús, itt a helye, és persze az legyen a legnagyobb problémánk, hogy túl sok a füstölt lazac otthon.
Kevés finomabb van egy frissen sült szelet lazacnál rózsaszín belsővel, de a belőle készített krém sem véletlenül az elegáns partik egyik kedvenc kanapéja (miniszendvicse, falatkája).
A lazacpástétom friss ízének és kellemes savasságának hármas titka: fehérbor, citromlé és kapor.
A tyúkhúsleves kétszer: húslevespástétom
Ha egy érettebb tyúkhús áll rendelkezésünkre, még mélyebb, emlékezetesebb ízű lehet a húslevespástétomunk. A gyöngyöző levest külön tálaljuk, egy következő fogás vagy akár előétel is lehet ez a főtt zöldségekkel teli pástétom, amelyet sütőben nyeri el a végleges formáját. Tökéletes értékmentés, a tyúkleves minden komponensének felhasználása. Csirkével is működik.
Ha besokalltunk a sonkából
Nem csak húsvétkor fordulhat elő, hogy megjön a kedvünk a főtt sonkához. Ha már napok óta eszegetjük a méretes darabot, amit nem szeretnénk elpazarolni, de egy kicsit sok a jóból, pástétomba vele. Egy egyszerű ötlettel könnyedebbé tehetjük a masszív húst: készítsünk olyan pástétomot belőle, amelyben eltoljuk az arányokat a tojás irányában. Más megközelítésben: gondolkodjunk zsidó tojásban sonka extrával!
Akár egy középkori lakomán: fácánpástétom
Lévén a fácán vadszárnyas, kevéssé zsíros a húsa. De milyen finom az aranyló húsleves belőle! Ha emelnénk az úri leves adta élményen, egy fácánpástétommal toldhatjuk meg az étkezést. A levesben puhára főtt hús elbírja a tejfölt sőt még a szalonnát is, savanyú uborkával vihetünk savasságot bele.
Az aszalt gyümölcsök ínyencfaktora
Különösen a belsőségekre igaz, hogy a finoman kesernyés alapízhez rendkívül jól passzolnak az aszalt gyümölcsök. Az egyszerre édes és savanykás ízen kívül a textúrát is izgalmasabbá tehetjük vele, sőt a látványnak is jót tesznek elsősorban a piros bogyós gyümölcsök. Az aszalt szilván kívül igen jól áll a májasoknak az aszalt áfonya.
Az alkoholok ízjátéka
Az alkohol sosem „lóghat ki" a pástétom ízéből, viszont kisebb csodát művelhet vele. Minél nemesebb az alapanyag, annál jobban passzol az erősebb ital hozzá, a libamájnak ezért is örök párja a tokaji aszú és a konyak.
Engedjük el a fantáziánkat: egy füstös bourbon vagy akár pálinka is megadhatja azt a bizonyos karaktert a pástétomnak, amitől nem lesz hétköznapi.
Nagyágyú a sütőben: az ötletadó vaddisznómáj-pástétom
A vaddisznómáj ez esetben csak a múzsa, hiszen ez a csemege csak ritkán jut el a háztartásokba. Bármely négylábú mája megfelelő alapanyag lehet, sertésé, borjúé és marháé is. A karakteresebb májhoz teljes zöldségarzenál illik, és lényeges elem a konyak és vörösbor is. Az alkohol kisül belőle, de megdolgozza az erőteljesebb ízű és textúrájú májat, a nem mindennapi fogás gombával és aszalt szilvával teljes.
Szerző: Pásztor Rozina
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több izgalmas, tavaszi recept: