A húsleves gyógyít (ez már bizonyított!), táplál és egy asztalhoz ülteti a családot. Csak megérezzük az illatát, és egy kicsit hazaérkeztünk – bárhol is legyünk. Egy tálcás kifőzdében és elegáns étteremben épp úgy kikérjük, ahogyan megunhatatlan a vasárnapi vagy az ünnepi asztalnál.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy luxus lett-e az elmúlt időszakban a magyar konyha egyik alapvetése.
„A" húsleves nem létezik
Az egyik legszebb a húslevesben, hogy főzheti szegény és gazdag egyaránt. A csontos-bőrös darabok (kevés hússal) épp úgy lehet ideális levesalapanyag, mint az egészen más árfekvésbe tartozó fácán- vagy marhahús. A műfaj egyik csúcsa, az Újházy-tyúkhúsleves ma már több ezer forintba kerül otthon főzve is. Ezt egy jó másfél kilós tyúkkal – nem csirkével – és az alap leveszöldségeken kívül csiperkegombával, spárgával, zöldborsóval, karfiollal főzzük.
A másik csúcsot a századeleji romantikát idéző Tafelspitz jelenti. A marhafartő, marhalábszár és velős csont szentháromságában fogant masszív leveshez (és a hozzá tartozó klasszikus, osztrákos almaszószhoz) vagy két tucat hozzávaló szükséges, de nem kell ahhoz a monarchikus hagyományokat követni, hogy több étkezést kigazdálkodjunk a hétvégi húslevesből. A levesből kivett főtt hús és zöldségek tucatnyi további étel alapanyaga lehet.
Pénztárcabarát csirkehúsleves: így lett 900, aztán 1400, majd 1700 forint
Kereken egy évvel ezelőtt számolta ki a Menedzser Fórum, hogy négy év alatt miként változott egy fazék, otthon főzött húsleves ára. A legolcsóbb húsleves-alapanyagokkal számoltak, 70 dkg csirkeszárnnyal, 20 dkg bontott csirkével, és csak az alapvető húsleveszöldségekkel (vöröshagyma, tv-paprika, sárgarépa, petrezselyemgyökér és zöldje, zellergumó plusz egy nem kötelező elemmel, krumplival is. Látható, hogy 2018 és 2020 között egy normális, szolid árhullámzás mutatkozik, majd a Coviddal először egy 10%-os, majd egy további 30%-os ugrás volt tapasztalható. Így lett egy fazék leves alapanyagainak ára ~900 forint helyett 1400 forint, az energiaárakat nem számolva.
A 2022 és 2023 közötti átlagos élelmiszerár-inflációval számolva további 23%-kal nőtt az (egykor) olcsó csirkehúsleves ára, immár kicsivel többre, mint 1700 forintra.
Ugyanez a számtan még kiugróbb értékeket mutatna, ha más, jóval több hússal és zöldséggel készülő recepteket számolunk ki. A zöldségek ára hihetetlenül sokat nőtt, továbbá a nemrég beszüntetett kormányzati hatósági árak is okoztak aránytalan drágulást a húsokban, hiszen a termelők a nem ársapkás húsokon próbálták visszakeresni a pénzkiesésüket.
2-es szorzó a heti menü és az étterem között
Étteremben ma már erősen gyanakodjunk, hogy ha három számjegyű egy adag húsleves ára, az bizony több nátrium-glutamátot látott, mint húst, csontot és zöldségeket.
Az egyedülállók vagy kis háztartást vivők esetében igazán meg lehet érteni, ha nem fő egy kondér húsleves a tűzhelyen. Az ő mentsváruk a heti menüs ételkiszállítás vagy a kifőzdék levesei. A Cityfoodnál például 660 forint a kisebb, 3,5 decis, és ezer forint alatt van a nagy, 6 deciliteres adag is, mindössze 940 forint. A Teletáltól 890 forintért rendelhetünk Újházy-tyúklevest 5 decis dobozban, míg az Egészségkonyhánál 4,5-5 dl érkezik: a (valójában csirkemellből főzött) csibeleves 895, a májgaluskaleves 1095 forint.
A kifőzdék árai ezzel szemben szintén jelentőset ugrottak. Csontleves még akad ezer forint alatt, sőt 690 forintért is találtunk erőlevest Budapesten, de a megszokott ár már 1300-1500 forint, és nem csak a fővárosban.
Az éttermekben óriási a szórás. Attól függően, hogy hol járunk, milyen igényes a konyha, és mennyire elegáns helyet választottunk, akár dupla annyit is fizethetünk ugyanakkora adagért. Vegyünk egy igazán stílusos példát. Egykor a Gundel Étteremben találták fel az Újházi tyúkhúslevest, amit ma is készítenek a házban, és házi metélttel kínálják. A gazdag Újházy-leves 2800 forint ma a Gundelben.
Az óbudai Kéhli Vendéglőben legendás a húsleves, pontosabban annak variációi. Egy kishúslevest csirkemájas gombóccal már 1900 forintért kikérhetünk, míg az emblematikus Húsfazék már 3400 forintba kerül, de ez egy főétkezéssel felér.
A pilisi Stube sváb színekben vonzza nem csak a helyi, hanem budapesti vagy még messzebbről érkező vendégeket. Ők igen baráti áron, 1900 forintért kínálják a húslevest gazdagon, valamint a csak hétvégente kapható húslevest sváb gombóccal.
A lajosmizsei Öreg Tanyacsárda szintén közönségkedvenc. Húslevest kikérhetünk házi májgombóccal és zöldségekkel, valamint marhahúslevest lúdgégetésztával, gazdagon, 1850 forintért.
Az oly sokat korholt balatoni árakra is hoztunk két példát. A balatonudvari Laci Pince Csárda egy sokak által szeretett klasszikus. 1790 forintért tyúkhúslevesezhetünk itt, habár ez egy kisebb, 3 decis adagnak felel meg. A menő almádi jachtklub éttermében pedig 2400 forint a gyöngytyúkból főzött leves.
A tanulság levonható
Gyakorlatilag egyetlen tál éttermi leves áráért főzhetünk otthon egy egyszerűbb csirkehúslevest, a minimálisan szükséges mennyiségű zöldséggel.
Egy valamirevaló húsleveshez viszont szükséges egy beszerzőkörút és több óra főzés. Néha büszkeség megfőzni a sajátunkat, máskor ugyanilyen jólesik rábízni mindezt a profikra, és csak kikérni egy nagy tányér gőzölgő levest.
Szerző: Haranghy Orsi
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Étteremajánlóban nincs hiány nálunk: