A malacsütés legfontosabb lépései, amelyeket követni érdemes

A szilveszteri vacsora egyik legfontosabb kelléke a csodás, ízes malacsült, amit sokféleképen el lehet készíteni, ami viszont közös minden receptben, hogy a kívül ropogós, belül omlósan puha hús az, amely levesz a lábáról minden húsimádót. Megmutatunk pár technikát, ahogy elkészíthető ez a finomság.

Az ünnepi malacsült kiadós és népszerű fogása a szilveszteri vacsorának – hagyományosan azért szokás ilyenkor malacot enni, hogy a szerencsénket kitúrja, szárnyast pedig azért „nem szabad” ilyenkor fogyasztani, nehogy elkaparja az új évre való gazdagságot. Ha a babonákban nem is hiszünk, érdemes malacot sütni ilyenkor, hiszen egy nagy társaság számára is viszonylag könnyen, kis ráfordítással tudunk finom és laktató főételt varázsolni az asztalra.

Ropogós sörös-mézes malacsült, recept a képen!

Bőrös vagy ne?

Nem feltétlenül kell bőrös malachúst vásárolnunk, de arra mindenképp figyeljünk, hogy a zsírosabb részeiből válasszunk az állatnak, a lapocka és a comb jó választás lehet, mivel kellően húsos és nem túlságosan zsíros mindkettő, szép nagy darabok vághatók belőle.

A bőrös hús azért jó, mert megfelelően előkészítve, beirdalva remek ropogós rétegként vonja majd be a húst, megadva azt a kontrasztot, ami miatt sokan annyira imádják ezt az ételt.

Mennyire kell előkészíteni?

A malacsült titka nem a hosszas előkészületekben rejlik, hiszen tényleg csak megfelelő időt kell töltenie majd a húsnak a sütőben. A bőrös részt beirdalhatjuk a sütés előtt, így aztán nem húzódik majd túlságosan össze, de vannak, akik ezt a részt is kihagyják.

Konfitált malaccsászár

Azt szeretem ebben a receptben, hogy jó előre el lehet készíteni, és felhasználás előtt csak kihalásszuk a zsírból a húsokat, és körbepirítjuk. Akár hetekig eláll a zsír alatt, így ...

Mivel fűszerezzük, és mennyi zsiradék kell hozzá?

Mivel a sertés egy zsíros hús, nem igazán kell külön zsiradékot tennünk a húshoz, épp elég fog kisülni majd belőle, de ahhoz, hogy a fűszereket jól be tudjuk vinni a húsba, érdemes lehet pár kanálnyi olajat használni.

A fűszerezés tekintetében pedig gyakorlatilag korlátlanok a lehetőségeink, csak rajtunk múlik, hogy ázsiai, barbeque vagy épp mediterrán ízeket szeretnénk majd előcsalogatni a kész ételből. Érdemes a tepsi aljára nagyobb darabokra vágott hagymát, gyökérzöldséget, fokhagymát halmozni, és arra tenni a húst, hogy a zöldségek íze is átjárja majd – a füstösre sült zöldségeket összepasszírozva, majd leszűrve csodálatos barnamártást készíthetünk majd a hús mellé.

Érdemes nemcsak sós, hanem édes ízeket is belevinni az ételbe, vannak akik mézes, sörös keverékkel kenik, és sütés közben locsolgatják a húst, mások gyümölcsökkel és balzsamecettel bolondítják meg az ételt. Az egyik legklasszikusabb dán karácsonyi étélnél, a karácsonyi malacsültnél például szokás szegfűszeget is szurkálni a malac bőrébe, amely különösen ízletes, karácsonyi hangulatú illatokkal és ízekkel egészíti ki a húst.

Meddig kell sütni?

A sütéshez használhatunk húshőmérőt – általános szabály, hogy a hús közepébe szúrva 80 fokot kell mutatnia a hőmérőnek – ekkor biztos, hogy kellően átsült már belül is. Ha nincs ilyen eszközünk, akkor sem kell kétségbeesni, a hús nagyságtól is függ, hogy mennyi idő alatt készül el az étel, de az biztos, hogy alufóliával letakarva, magas hőfokon sütve legalább másfél óra kell neki, hogy átsüljön, ha egy hústűt vagy kést szúrunk a húsba, akkor teljesen puhának kell lennie, ez után pedig fólia nélkül süssük addig, míg kívül szép piros nem lesz.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Tippek és receptek:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...