Meglepően sok mindenre lehet válasz a hummusz: kenhetjük, mártogathatjuk, tunkolhatjuk, tölthetjük szendvicsbe, keverhetjük tésztához. Szinte végtelen a csicseriborsóból készült krém felhasználási módjainak sora. És ugyanilyen végtelen azoknak a hozzávalóknak a listája, amivel gazdagíthatjuk, színesíthetjük és ízesíthetjük a hummuszt. Az időhiány miatt most csak három ilyen variációt hoztunk, mellé pedig egy verhetetlen alapreceptet.
Minden hummuszok alapja
De miből is készül a hummusz? Nos, elsősorban természetesen csicseriborsóból. A konzerv hüvelyesre lesz szükségünk, nem a szárazra: a puhára főtt szemekből lesz az az istenien krémes kence, amit úgy szeretünk.
Egy kevésbé ismert, mégis elengedhetetlen alapanyag a hummuszkészítéshez a tahini, azaz a szezámmagpaszta. Ez az enyhén kesernyés ízű, olajos hozzávaló adja a csicserikrém jellegzetes ízét. Már a nagyobb boltok polcain is találhatunk néha egy-egy üveggel, de szerencsére otthon is elkészíthető, csupán szezámmag kell hozzá.
A hummusz krémes állagát nagy részben az olívaolajnak köszönheti. Erre néha rá kell segítenünk egy kevés vízzel, ha lazítani akarunk a krémen. Éppen ezért a vizet ne a legelején tegyük az aprítógépbe, a többi hozzávalóval együtt, hanem csak a végén adagoljuk hozzá, amíg el nem érjük a kívánt állagot, ami attól is függhet, hogy milyen módon szeretnénk majd felhasználni a krémet.
Kell még a hummuszba néhány nagyon fontos ízesítő: a citromlé kellemes savasságot, a fokhagyma enyhe csípősséget hoz, só és bors nélkül pedig, ugye, nem készülhet semmi. Ha szeretnénk, tehetünk még bele további fűszereket is (koriander, kömény), ez egyedül rajtunk múlik.
Lila cékla
Adhatunk a krémünknek elképesztő lila színt: ehhez csupán egy fél céklára lesz szükségünk, reszelt formában. Adjuk hozzá a nyers zöldséget az alaphoz, és szórjunk hozzá egy kis zaatar fűszerkeveréket is.
A zaatar pedig nem más, mint kakukkfű, szezámmag és szumák keveréke. Kellemesen pikáns, savanykás ízt ad a hummusznak.
Piros paradicsom
Persze nem a nyers paradicsomoktól kapja a hummusz a piros színét, hanem az olajban eltett, szárított verziótól. Szerencsére ezzel csak nyerünk rengeteg, koncentrált paradicsomízt és a túlzott nedvesség miatt sem kell aggódnunk, amit egy nyers paradicsom okozna.
Egyedül arra figyeljünk, hogy a szárított paradicsom már magában olajos: ehhez igazítsuk a hummuszban használt olívaolaj mennyiségét.
Zöld pesztó
Ugyan az olaszos hangulatot idéző bazsalikom nem áll a legközelebb a közel-keleti csicseriborsókrémhez, ne hagyjuk, hogy ez megállítson minket egy nagy adag zöld hummusz készítésében. Egyszerűen adjuk a pesztót az aprítógépbe, és gyönyörködjünk a kialakuló színben.
Készítsünk házi hummuszt:
Hozzávalók az alaprecepthez: 250 g csicseriborsó konzerv, 80 g tahini, 75 ml olívaolaj, 0.5 citromból nyert citromlé, 2 gerezd fokhagyma, só és bors ízlés szerint, 35 ml víz (kb.), 1 teáskanál szezámmag, petrezselyem ízlés szerint
A céklás hummuszhoz: 0.5 db cékla, 1 ek zaatar
A paradicsomos hummuszhoz: 1 tk bazsalikom, 15 dkg szárított paradicsom (olajos, aszalt)
A pesztós hummuszhoz: 10 dkg pesto
A víz kivételével az összes hozzávalót késes aprítóba vagy robotgépbe tesszük.
Elkezdjük krémesíteni, közben meg-megállítva a gépet, hogy spatulával leszedhessük az edény oldalára kenődött csicseriszemeket.
Turmixolás közben, a krém állagától függően hozzácsurgatunk egy kevés vizet, ettől ugyanis még krémesebb és lágyabb lesz a hummusz állaga.
A kész hummuszt tálkába kanalazzuk, a tetejét elsimítgatjuk, és olívaolajjal meglocsolva, szezámmaggal és aprított petrezselyemmel megszórva kínáljuk.
Tipp: ha figyelünk a kalóriákra, olajból tegyünk bele kevesebbet, amit valamivel több víz hozzáadásával tudunk ellensúlyozni. Nem lesz annyira krémes, cserében nyugodtabb szívvel tunkolhatjuk.
A céklás hummuszhoz az alaprecept hozzávalóit tegyük mind a robotgép tartályába (a víz kivételével). Adjuk hozzá a reszelt céklát és a zaatar fűszerkeveréket, majd kezdjük összeturmixolni. Kevés, apránként hozzáadott vízzel lágyítsunk a hummusz állagán. Olívaolajjal meglocsolva, zaatarral, céklakockákkal és petrezselyemmel megszórva tálaljuk.
A paradicsomoshoz az alaprecept hozzávalóit tegyük mind a robotgép tartályába (a víz kivételével). Olajból használjunk kevesebbet, mert a paradicsom is olajban van eltéve, így eleve olajosabbá teszi a hummuszt. Adjuk hozzá a bazsalikomot és a szárított paradicsomot, és kezdjük összeturmixolni. Kevés, apránként hozzáadott vízzel lágyítsunk a hummusz állagán. Olajjal meglocsolva és petrezselyemmel megszórva tálaljuk.
A pesztóshoz pedig az alaprecept hozzávalóit tegyük mind a robotgép tartályába (a víz kivételével). Adjuk hozzá a pesztót, és kezdjük összeturmixolni. Kevés, apránként hozzáadott vízzel lágyítsunk a hummusz állagán. Olívaolajjal, korianderrel, limelével és pisztáciával díszítve tálaljuk.
Ennyi minden készülhet hummusszal:
A hummuszok teljes receptjeit itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több fantasztikus receptet találsz itt: