Furcsa intoleranciára utalhat, ha evés után kipirul az arcunk

Ha te is tapasztaltál már olyat, hogy néhány étkezés után kipirult az arcod, lehetséges, hogy hisztaminintoleranciával küzdesz. Nézzük, mik a legfontosabb dolgok, amiket tudnod kell róla.

Az utóbbi években egyre többet hallhatunk a hisztaminintoleranciáról. Hisztaminintolerancia esetén a magas hisztamintartalmú élelmiszerek fogyasztását követően szerteágazó tünetek jelenhetnek meg. Bár egyre több embernél fordul elő ez a fajta érzékenység, az érintetteknél gyakran csak több orvosi beszélgetés után derül rá fény.

A hisztaminintoleranciát a DAO-enzim vizsgálatával lehet diagnosztizálni

A tünetek ugyanis nagyon szerteágazóak, ezért előfordulhat, hogy több szakrendelés után állapítják meg a valós problémát. Az arcpirulás és kimelegedés, továbbá a fájdalmas menstruációs görcsök miatt többnyire nőgyógyászhoz fordulnak, az orrdugulás, orrviszketéssel allergológushoz, az alacsony vérnyomás miatt kardiológushoz.

Ha a betegeknél az arcpirulás és a kimelegedés mellett gyomorégés, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hasmenés vagy székrekedés jelentkezik, akkor rövid időn belül gasztroenterológushoz fordulnak.

Amennyiben az előbb említett tünetek is jelentkeznek a páciensnél a kivizsgálás célzottan – a hasonló tüneteket okozó betegségek kizárásával – hisztaminintolerancia irányába kezdődhet meg.

Hogyan állapítják meg pontosan?

Az érzékenység mögött álló ok, hogy a hisztamint lebontó DAO-enzim csökkent mértékben van jelen, ezért a szervezetünkben a hisztamin felszaporodik. A hisztaminintoleranciát a DAO-enzim vizsgálatával lehet diagnosztizálni. Ehhez egy vérvételt kell elvégezni, és így az enzim mennyiségét, aktivitását megnézni. Ez ügyben forduljunk allergológushoz, gasztroenterológushoz, akiknek a vizsgálata esetleg a fennálló tünetek fényében más betegségek feltérképezésére is kiterjed.

Mire kell figyelni az érintetteknek?

Elsődleges szabály, hogy fogyasszunk lehetőleg friss élelmiszereket, mivel minél frissebb az élelmiszer, annál alacsonyabb a hisztamintartalma.

Mindig ép, sérülés nélküli gyümölcsöt, zöldséget vásároljunk. Kerüljük a fermentált ételeket, savanyúságokat, hosszan érlelt élelmiszereket, mint például a sajtokat, szalámikat, sonkákat, egyéb hús-, halkészítményeket.

Ezen kívül a pácolt, füstölt, szárított élelmiszereket, ultrafeldolgozott élelmiszereket (pl. levesporok, -kockák, kész mártások, sűrítmények, sós-, édes rágcsálnivalók), hal-, osztriga-, szójaszószokat, eceteket, az alkoholos italokat, különösen a pezsgőt, a vörös- és fehérbort és a sört.

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...