A házi készítésű húsáruk közül ugyan nem a virsli a legnehezebb, mégis a legjobb tudásunk szerint kell elkészítenünk ahhoz, hogy tényleg finom legyen. A jól ízesített húson kívül sokat számít a vékony, roppanós bőr is, amibe élvezet beleharapni. Jól meg kell válogatnunk tehát a felhasznált hozzávalókat és a bevetett módszereket, ha házi virslit készítünk.
Frankfurt vagy Bécs?
Amikor úgy döntünk, hogy megcsináljuk a saját, egyedi virslinket, két út közül választhatunk. Amennyiben a frankfurti útra lépünk, a virslinket kizárólag sertéshúsból készíthetjük el, a bécsi típusúba ezzel szemben, kerül marhahús is.
Baromfihúsos virslit inkább ne készítsünk, ez a húsiparban is csak a hulladékcsökkentés jegyében született meg.
A lehető legjobb bél
Ha a töltelék és a húsok kérdését lerendeztük, következhet a másik nagyon fontos hozzávaló: a bél. Ezen múlik, hogy a virslibe harapás élménye mennyire lesz kellemes: ha nagyon vastag a bél, akkor sokat kell csámcsogni a virslin.
Érdemes ezért egy jóval vékonyabb belet használni, az összes közül pedig a lehető legjobb választás a juhbél. A bökkenő csak az, hogy ez a bél nem érhető el a kiskereskedelemben, fogyasztói mennyiségben.
Így csak akkor érdemes hazavinni egy hatalmas mennyiségű juhbelet, ha tényleg nagyon elszántak vagyunk a házi virslivel kapcsolatban.
A megfelelő eszközök
Akinek van otthon kolbásztöltője, máris egy lépéssel közelebb áll az otthoni virsli élvezetéhez, azonban maga a gépezet nem minden. Szükség lesz még egy kicsit speciálisabb, vékony csőre a töltéshez, ami általában nem megszokott tartozéka a gépeknek.
Persze tölthetünk egy fokkal vastagabb virslit is (ha rá tudjuk húzni a belet a nagyobb csőre), például a németországi Bockwurst mintájára, ami vastagabb, mint egy virsli, de vékonyabb, mint egy krinolin.
Lássuk a receptet!
Hozzávalók: 1 kg marhahús, 4 kg sovány disznóhús, 3,5 kg szalonna és tokaszalonna (bőr nélkül), 1,5 kg jégpehely (hűtött víz), 18 dkg pácsó, 20 g bors, 5 g szerecsendió virág, 5 g paprika, koriander és gyömbér ízlés szerint, 30 m juhbél
A húsokat és a szalonnát tegyük egy órára a fagyasztóba, akkor könnyebben darálódik, nem kenődik a gépbe. Fölváltva adagolva daráljuk le apró lyukú tárcsán.
Adjuk hozzá a fűszereket, a só kivételével. Kevés víz hozzáadásával dolgozzuk sima péppé egy erős botmixerrel. Folyamatosan adjuk hozzá a jéghideg vizet, ahogy felveszi. Az iparban víz helyett jeget használnak, hogy megakadályozzák a húspép felmelegedését.
Amikor már teljesen sima a massza, adjuk hozzá a sót és azzal is dolgozzuk össze. Ha nagyon besűrűsödne, adjunk hozzá még egy kis vizet.
Amint ezzel kész vagyunk, töltsük bélbe és egyforma hosszúságú párokra kössük el. A kész virslit tegyük vízbe és 70 fokon hőkezeljük 20 – 25 percen át.
Akasszuk fel, hogy megszikkadjon. Ha van rá lehetőségünk tegyük pár órára füstre. Az így elkészül virsli jól behűtve egy hétig eláll.
Az eredeti recept a jokaja.hu oldalon jelent meg.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Készüljünk együtt a szilveszterre: