„Így készül a saját házi müzlim, melyből granola, palacsinta és zabkása is lehet” – szerkesztőnk ódája a reggelizéshez

A csapból is az folyik, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Őszintén nem tudom, hogy ez igaz-e vagy sem, mindenesetre én élek-halok egy jó reggeliért, aminek a kulcsa egy sokszínű, egészséges és finom müzli, amit házilag készítek. Kíváncsiak vagytok, miért?

Azt már mindenki tudja így a 2020-as évek elején, hogy a cukorral telepakolt bolti gabonapelyhek helyett mennyivel jobb alternatíva egy házi müzli. Amikor tudjuk, hogy mi kerül a keverékbe, sőt, irányíthatjuk a hozzávalókat, ízeket és arányokat, biztosabbak lehetünk abban, hogy amit reggelire eszünk, tényleg jót tesz a szervezetünknek és a kedvünknek is. A nagy szavakat félretéve következzen most a kedvenc házi müzlim elkészítésének minden titka, hogy a ti napjaitok is lendületesen indulhassanak. És miért éri meg „vesződni” ezzel? Mindjárt elmondom!

Neked is lehet egy saját müzlikeveréked / Fotó: Lakos Benedek

Mert tudom, mi kerül bele

Ez számomra egy elsődleges szempont, mert szeretem tudni, hogy mi kerül a tányéromra és a szervezetembe. Én válogatom meg, hogy mit teszek bele, ezzel tudatos döntést hozok, és sokkal nyugodtabban eszem a reggelim.

Az egésznek van egy gabonás alapja: ez lehet zab-, árpa- vagy rozspehely, ezek keveréke, de tulajdonképpen bármilyen gabona, ami közel áll a szívünkhöz.

Erre jön egy adag olajos mag: dió, török- és földimogyoró, mandula, kesudió, szezámmag, lenmag, mák, válogassuk össze kedvünkre.

Végül pedig gazdagítsunk és édesítsünk aszalt gyümölcsökkel: mazsola, vörösáfonya, sárgabarack, szilva, datolya. Ha keverjük őket, sokkal komplexebb íze lesz a müzlinek.

Én szoktam bele cukrozatlan kakaóport is tenni, ha ezt nem szeretjük, egy kis fahéjjal vagy reszelt narancshéjjal is fűszerezhetjük a keveréket.

Mert a saját ízlésem szerint alakíthatom

A fenti lista teljesen ízlés szerint alakítható, néha én is kihagyok egy-két elemet, ha nincs otthon, vagy nem kaptam a boltban. Van, hogy egy dologból több kerül bele, így változik a müzli íze. A lényeg, hogy az arányok nagyjából állandóak legyenek.

1 kg zabpehely, 250 g olajos mag és 150 g aszalt gyümölcs kerüljön a müzlibe.

Magok, pirulásra várva / Fotó: Lakos Benedek

Nemcsak az ízek és hozzávalók változhatnak, hanem a textúra is. Hagyhatjuk teljesen darabosra, én azonban jobban szeretem azonban a porszerű állagot, ugyanis ez sokkal több mindenre használható.

Egy késes aprítóban kell a müzli összes hozzávalóját addig dolgozni, amíg olyan állagú lesz, ami nekünk a legjobban bejön.

Mert finom és egészséges

Semmilyen hozzáadott cukor nem kerül a müzlibe, egyedül az aszalt gyümölcsökben természetesen előforduló édesség érezhető benne. Ezen kívül a gabona és az olajos magvak rendelkeznek olyan tápanyagokkal, amik jól jönnek, ha be akarjuk indítani a reggelt.

Aszalt gyümölcsökkel az édességért / Fotó: Lakos Benedek

Az ízkavalkádot úgy fokozhatjuk még tovább, hogy megpirítjuk a magvakat és a gabonát. Én erre a legegyszerűbb módszert választottam: egy nagy tepsin beteszem a sütőbe, 200℃-ra, 20 percre. Félúton átkeverem, hogy minden alaposan piruljon. Így az ízek elmélyülnek, sokkal komplexebbek lesznek.

Mert szinte bármi készülhet belőle

Mivel szinte egy müzliporról van szó, simán túlléphetünk a reggelivel a tej+gabonapehely kombináción. Én leggyakrabban összekeverem joghurttal, majd gyümölcsöket halmozok rá. De simán készülhet belőle banánpalacsinta vagy zabkása is. A lehetőségek tárháza végtelen.

Így biztosan nem fogunk ráunni erre a házi müzlire, ha kipróbáljuk, amit én csak ajánlani tudok.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Szerkesztőink további személyes cikkeit itt olvashatod:

Címlapról ajánljuk

További cikkek