„Így készül a saját házi müzlim, melyből granola, palacsinta és zabkása is lehet” – szerkesztőnk ódája a reggelizéshez

A csapból is az folyik, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Őszintén nem tudom, hogy ez igaz-e vagy sem, mindenesetre én élek-halok egy jó reggeliért, aminek a kulcsa egy sokszínű, egészséges és finom müzli, amit házilag készítek. Kíváncsiak vagytok, miért?

Azt már mindenki tudja így a 2020-as évek elején, hogy a cukorral telepakolt bolti gabonapelyhek helyett mennyivel jobb alternatíva egy házi müzli. Amikor tudjuk, hogy mi kerül a keverékbe, sőt, irányíthatjuk a hozzávalókat, ízeket és arányokat, biztosabbak lehetünk abban, hogy amit reggelire eszünk, tényleg jót tesz a szervezetünknek és a kedvünknek is. A nagy szavakat félretéve következzen most a kedvenc házi müzlim elkészítésének minden titka, hogy a ti napjaitok is lendületesen indulhassanak. És miért éri meg „vesződni” ezzel? Mindjárt elmondom!

Neked is lehet egy saját müzlikeveréked / Fotó: Lakos Benedek

Mert tudom, mi kerül bele

Ez számomra egy elsődleges szempont, mert szeretem tudni, hogy mi kerül a tányéromra és a szervezetembe. Én válogatom meg, hogy mit teszek bele, ezzel tudatos döntést hozok, és sokkal nyugodtabban eszem a reggelim.

Az egésznek van egy gabonás alapja: ez lehet zab-, árpa- vagy rozspehely, ezek keveréke, de tulajdonképpen bármilyen gabona, ami közel áll a szívünkhöz.

Erre jön egy adag olajos mag: dió, török- és földimogyoró, mandula, kesudió, szezámmag, lenmag, mák, válogassuk össze kedvünkre.

Végül pedig gazdagítsunk és édesítsünk aszalt gyümölcsökkel: mazsola, vörösáfonya, sárgabarack, szilva, datolya. Ha keverjük őket, sokkal komplexebb íze lesz a müzlinek.

Én szoktam bele cukrozatlan kakaóport is tenni, ha ezt nem szeretjük, egy kis fahéjjal vagy reszelt narancshéjjal is fűszerezhetjük a keveréket.

Mert a saját ízlésem szerint alakíthatom

A fenti lista teljesen ízlés szerint alakítható, néha én is kihagyok egy-két elemet, ha nincs otthon, vagy nem kaptam a boltban. Van, hogy egy dologból több kerül bele, így változik a müzli íze. A lényeg, hogy az arányok nagyjából állandóak legyenek.

1 kg zabpehely, 250 g olajos mag és 150 g aszalt gyümölcs kerüljön a müzlibe.

Magok, pirulásra várva / Fotó: Lakos Benedek

Nemcsak az ízek és hozzávalók változhatnak, hanem a textúra is. Hagyhatjuk teljesen darabosra, én azonban jobban szeretem azonban a porszerű állagot, ugyanis ez sokkal több mindenre használható.

Egy késes aprítóban kell a müzli összes hozzávalóját addig dolgozni, amíg olyan állagú lesz, ami nekünk a legjobban bejön.

Mert finom és egészséges

Semmilyen hozzáadott cukor nem kerül a müzlibe, egyedül az aszalt gyümölcsökben természetesen előforduló édesség érezhető benne. Ezen kívül a gabona és az olajos magvak rendelkeznek olyan tápanyagokkal, amik jól jönnek, ha be akarjuk indítani a reggelt.

Aszalt gyümölcsökkel az édességért / Fotó: Lakos Benedek

Az ízkavalkádot úgy fokozhatjuk még tovább, hogy megpirítjuk a magvakat és a gabonát. Én erre a legegyszerűbb módszert választottam: egy nagy tepsin beteszem a sütőbe, 200℃-ra, 20 percre. Félúton átkeverem, hogy minden alaposan piruljon. Így az ízek elmélyülnek, sokkal komplexebbek lesznek.

Mert szinte bármi készülhet belőle

Mivel szinte egy müzliporról van szó, simán túlléphetünk a reggelivel a tej+gabonapehely kombináción. Én leggyakrabban összekeverem joghurttal, majd gyümölcsöket halmozok rá. De simán készülhet belőle banánpalacsinta vagy zabkása is. A lehetőségek tárháza végtelen.

Így biztosan nem fogunk ráunni erre a házi müzlire, ha kipróbáljuk, amit én csak ajánlani tudok.

Villámgyors házi granola

A legtöbben boltban vesszük a különféle granolákat és müzliket, nem is gondolva rá, hogy alig negyed óra munkával házilag is elkészíthetünk egy jó adagot. Így ráadásul tetszés ...

Granola házilag

A bolti granolákkal az a baj, hogy legtöbbször tele van cukorral, ezzel szemben a házilag készített verziónál mi tudjuk szabályozni, hogy mennyit adunk hozzá. Mert azért kell bele, hogy ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Szerkesztőink további személyes cikkeit itt olvashatod:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...