4 lépés, amit ne hagyj ki, amikor házi müzlit/granolát csinálsz

Ha besokalltunk a rengeteg cukrot és más furcsaságot tartalmazó bolti müzliktől, akkor valószínű, hogy elkezdtünk már barátkozni a házi müzli készítésével. Elsőre nagy falatnak tűnhet, ezért jöjjön most néhány segítő tipp.

A házi müzlinek szinte csak előnyei vannak (tudjuk, hogy mi kerül bele, teljesen az ízlésünk szerint alakíthatjuk, stb.), az egyetlen hátrány, amit talán fel tudunk hozni ellene, maga az elkészítés. De mi sem könnyebb, mint néhány magvat és gabonát némi aszalt gyümölccsel összekeverni, nemde? És míg lényegében tényleg ennyiből áll egy házi müzli összeállítása, néhány apró, villámgyors és könnyű furfang talán befér még a zabszemek közé.

4 lépés, amit ne hagyj ki, amikor házi müzlit/granolát csinálsz

Tegyük változatossá

Egy müzli alapból is nagyon izgalmas tud lenni, főleg, ha különböző magvakat és aszalt gyümölcsöket is beleteszünk. Érdemes így eljárni: a magok közül is használjunk kisebb-nagyobb darabokat, hogy a reggelizés még nagyobb élmény legyen.

Kerüljenek bele nagy magvak: mandula, akár fél diók (hagyjuk őket egyben), törökmogyoró. Ehhez adjunk közepes méretűeket (pl. földimogyoró, tökmag) és egészen aprókat is (lenmag, szezámmag, mák).

A gabonák szintén legyenek sokszínűen reprezentálva: a zabpelyhen túl is van élet, például az árpa vagy rozs képében.

Pirítsunk meg mindent

Mind a gabonák, mind az olajos magvak rengeteg ízt tartalmaznak magukban, amik ugyan alaphelyzetben is érezhetők, egy kis pirongatás után azonban még határozottabban előbújnak. Így a müzlink is ízletesebb lesz, ha a hozzá használt alapanyagokat előtte megpirítjuk.

Ezt ilyen nagy mennyiségek esetében (mert kevés müzlit csinálni szimplán csak lehetetlen) úgy a legkönnyebb elvégezni, hogy mindent egy tepsin betolunk a sütőbe. Kivéve persze, ha van egy ilyen hatalmas serpenyőnk, amiben az összes mag és pehely elfér.

200 fokon, 20 percig süssük a müzli alapját, félúton pedig forgassunk át mindent a tepsin, hogy egyenletes legyen a pirulás mértéke.

Gondolkodjunk el az édesítésen

Egy házi müzli nagy előnye, hogy épp annyi cukrot vagy más édesítőt tartalmaz majd, amennyi nekünk épp szimpatikus. Így a készítés során dönthetünk arról, hogy teljesen cukormentesen készítjük, és csak az aszalt gyümölcsök természetes édességére hagyatkozunk, netán adunk hozzá egy kevés mézet vagy más szirupos édesítőt.

Fűszerezzünk

És természetesen nemcsak édes ízekkel láthatjuk el a müzlinket, hanem megannyi más izgalmas aromával is. Kezdetnek használhatunk tipikusan „édes” fűszereket, mint fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, kardamom: ezekből egy kevés is bőven elég, hiszen nem akarjuk teljesen elnyomni a müzliben lévő természetes ízeket.

Kiváló választás lehet a cukrozatlan kakaópor, amiből szintén nem kell több egy-két kanálnál. A csokis ízek kedvelői ezzel is próbálkozhatnak, akár kókusszal is kombinálva.

Frissen reszelt narancs- vagy citromhéjjal is kísérletezhetünk, ha egy kis reggeli frissességet szeretnénk elérni a müzlistálban.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Készítsd ezeket is házilag:

Címlapról ajánljuk

További cikkek