A nap első étkezésénél sokan választjuk a zabpelyhet. Legyen szó palacsintáról, kásáról vagy smoothie-ról, ezt az egyszerű gabonafélét rengeteg ételben fel tudjuk használni. Natúr formájában is nagyon jó, de sokat javíthatunk az ízélményen, ha megpirítjuk a zabot.
Néhányan talán már kaptunk hasonló tanácsot a rizsfőzésnél is, miszerint a víz hozzáadása előtt a szemeket egy kis olajon pirítsuk meg. Mint minden mag és gabonaféle, a zabpehely is megváltozik hő hatására. A megpirított zab mélyebb, diós ízt és sötétebb színt kap. Sőt, az eltarthatósági ideje is megnő.
Hogyan pirítsunk?
Többféle elkészítési mód közül választhatunk, ha a pirítás mellett döntünk. A legkönnyebb, ha egy száraz serpenyőben, közepes lángon körülbelül 5 percig kevergetjük a szemeket. Ha úgy döntünk, egy kiskanál vajat és csipet sót is hozzáadhatunk, amit a zab az elején be fog szívni. Ekkor még komplexebb ízt érünk el.
Piríthatunk nagyobb mennyiségben is egyszerre. Ebben az esetben öntsük a teljes adagot egy tepsibe, és tegyük 200 °C-os sütőbe, 10-15 percre. Félúton keverjünk egyet rajta, hogy minden része egyformán pirult legyen. Az előre megpirított zabot eltehetjük későbbre is, tároljuk jól záródó üvegben, dobozban. Nem kell aggódnunk, hiszen a pirítás miatt tovább eltartható lesz.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy eléggé megpirult-e a zabunk, hagyatkozzunk a szaglásunkra. Egy idő után kellemes, diós illatokat fogunk érezni, ez jelzi majd számunkra, hogy kapcsoljuk ki a tűzhelyet.
Mire jó a pirított zab?
Az így kapott pelyheket ugyanúgy használhatjuk minden receptben, mint natúr társaikat. A végeredmény ízletesebb, komplexebb lesz, készüljünk tehát egy nagy meglepetésre. Ezután már biztos nem fogjuk máshogy enni a zabot
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több zabos étel és reggeli: