Ezért szentségtörés nekem a bolti lekvár

Ha egy huszonéves fiatal ideális nyári programjáról van szó, gondolom, nem mindenkinek a több órás gyümölcsfeldolgozás jut eszébe. Nekem ezzel szemben a lekvárfőzés elengedhetetlen része a nyárnak, mindjárt elmondom, miért.

Az ember ízlését leginkább meghatározó időszak szerintem a gyermekkor. Ezen az alapon épül ki később, az évek alatt, hogy mit szeretünk és mit nem, hogyan készítjük és fogyasztjuk el a reggelit, ebédet, vacsorát. Nálam a házi lekvár hagyott ilyen mély nyomot, olyannyira, hogy a saját kis konyhámban is nekiálltam a befőzésnek. És ugyan órákig tartott, de minden perce (és üvege) megérte.

Színes üvegek sora a konyhában

Otthonról hozott emlékek

Nálunk nem telt el nyár anélkül, hogy otthon a legédesebb, legnapfényesebb gyümölcsökből kilószám főztük volna a lekvárokat. Persze nem ipari mennyiségeket kell elképzelni, de a konyhaszekrényünk teteje mindig tömve volt különböző színekben díszelgő üvegekkel.

Így mindig volt annyi lekvárunk télen, hogy bőven kenhettük őket kenyérre, palacsintába, sőt, én például a tejbegrízt is folyton gyümölcsösen ettem.

Annyira hozzászoktam ehhez az élményhez, hogy amióta elköltöztem otthonról, egyre jobban kezdett hiányozni a házilag főzött lekvárok íze, állaga, aromája. Végül az idei nyár volt az első, amikor rászántam magam, hogy apró albérletem kamráját telepakoljam a saját lekvárjaimmal. Persze, szigorúan a családi recept alapján.

Élet a bolti lekváron túl

Aki egyszer hozzászokott a házi lekvárok bőségesen gyümölcsös, enyhén édes ízéhez, gondolom az enyémhez hasonló fintorral fog elszörnyedni, amikor a bolti verziókkal találkozik. Ezek több mint fele cukor, ráadásul tele vannak zselésítővel is.

Ez a tény is hajtóerőként dolgozott bennem, amikor elhatároztam, hogy szinte a legtöbb nyári hétvégémet lekvárok főzésével fogom tölteni. Hiszen a szezonok egymást érik, mindig van egy gyümölcs, amit fel lehet dolgozni.

A mi receptünkben minden kiló gyümölcshöz 15-20 dekagramm cukor kerül, ezen a szinten a lekvár épp elég édes lesz, közben mégis megmarad a friss gyümölcs zamata. Én ezen az ízen nőttem fel, a befőzés nálam egyszerre íz- és hagyományőrzés is.

Mind hozunk magunkkal olyan családi ételeket, recepteket és hagyományokat, amelyek önmagukban meghatározzák, kik vagyunk, honnan jöttünk, néha még azt is, hová tartunk. Reggeli közben én is úgy érzem, mintha újra az otthoni asztalnál ülnék, lekváros kenyeret falatozva.

Házi fügelekvár

Mint ahogy a legtöbb gyümölcsöt, a fügét is változatosan lehet elkészíteni. Ha sok fügénk van, és már nem tudunk mit kezdeni vele, remek választás egy sűrű-ragacsos fügelekvár, ami ...

Eperdzsem, eperlekvár

Ahány ház, annyi szokás, sokféleképpen el lehet készíteni az eperdzsemet vagy eperlekvárt. Én a következő módon készítem. A videót a youtube-csatornámon láthatod a receptről.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai történet:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...