Elmondom, hogyan és miért csináltam savanyúságot a dinnye héjából

Még nagyban tart a dinnyeszezon, és azt vettem észre, hogy a közösségi komposztálóba vándorló zöldség- és gyümölcshulladékom nagy részét a dinnyehéj tette ki. Mivel nem szeretem annyira a pazarlást, elgondolkoztam, hogy vajon van-e megoldás erre a helyzetre. Szerencsére van, ráadásul nagyon finom.

A savanyúság azért egy gyönyörű dolog, mert keresztül-kasul összeköti a különböző kultúrák konyháit láthatatlan szálaival. Ahogy nálunk a csalamádé, kovászos uborka és ecetes cékla viszi a prímet, Koreában a fermentált kimchi a nagy kedvenc. Általában különböző zöldségekből készítik, azonban én ezt inkább kihívásnak vettem, sem mint korlátozó szabálynak. Egy kis internetes kutatás segítségével rábukkantam a receptre, ami egy tető alá hozta a maradékmentési vágyamat és a savanyúság iránti szeretetemet. Ez pedig nem más, mint a dinnyehéjkimchi.

Nézd meg ITT a dinnyehéjkimchi receptjét / Fotó: Lakos Benedek

Amitől kimchi lesz a kimchi

Ebben a savanyúságban a főszereplő egy általában kidobott, használhatatlannak titulált alapanyag, de ettől eltekintve minden más elég hagyományosan történik. Vagy legalábbis, ahogy én a hagyományosat elő tudom adni a kis budapesti konyhámban.

Ami mindenképpen kell a kimchibe, az a gochugaru, azaz koreai chilipor.

Kisebb-nagyobb ázsiai boltokban biztosan fogunk találni, így szerencsére nem lehetetlen a beszerzése. Abban más, mint az átlagos chilipehely, hogy sokkal pirosabb, így a kimchinek is szép, látványos színt ad. Nem durván erős, kellemes csípőssége nagyon jól illik a zöldségekhez.

Szintén elmaradhatatlan hozzávalók a gyömbér és a fokhagyma, amik csípős aromát adnak a kimchinek. Mivel pép formában kerül bele, nem lesz olyan feltűnő a jelenléte, így akik ódzkodnak tőle, azoknak is valószínűleg ízleni fog.

Együk meg az egész dinnyét

Nem gondoltam volna, hogy a görögdinnye képes lesz majd meglepni, azonban amikor pár hónappal ezelőtt dinnyelekvárt főztem, megtudtam, hogy a gyümölcs héja ugyanúgy ehető, mint a piros húsa.

Innen pedig már csak néhány gondolatbeli lépés vezet a dinnyehéjkimchihez, amibe a gyümölcs világoszöld része kerül, hogy a fermentálás folyamata ízletes, ropogós savanyút varázsoljon belőle.

Elsőre macerásabbnak hangzik a folyamat, mint amennyire tényleg nehéz. Én is hezitálva vágtam bele, de hamar rájöttem, hogy nincs benne túl sok ördöngösség. A sötétzöld héj viszonylag kis részét teszi ki az egésznek, így egy krumplihámozóval gyerekjáték eltávolítani.

Jól tesszük, ha hagyunk egy keveset a piros-rózsaszín húsból is a héjon, ettől jobban érezhető lesz a kimchiben a dinnye íze.

A dinnyehéjkimchi receptjét IDE kattintva elérheted / Fotó: Lakos Benedek

Mi várunk, a kimchi érik

Talán a legnehezebb része az ilyen projekteknek a többnapos várakozás, amikor az ember a hűtő mellett toporogva türelmetlenkedik, hogy végre megkóstolhassa Frankensteini kreálmányát.

Megéri azonban kivárni azt a pár napot, amíg tökéletesre érik a kimchi. Én a harmadik napon megkóstoltam, de még nem volt az igazi. Nagyjából az első hét letelte után kezd igazán finommá válni, persze ízlés szerint akár három hétig is érlelhetjük, ha az erőteljesebb ízek rajongói közé tartozunk.

Mindenképpen maradjon a hűtőben a kimchi, fedjük le, nehogy valamilyen kosz belejusson, és a kiszedésnél is figyeljünk a tisztaságra.

Nézd meg a dinnyehéjkimchi receptjét ITT / Fotó: Lakos Benedek

Ezekre a hozzávalókra lesz szükséged: 1 kg megtisztított dinnyehéj, 1 sárgarépa, 3 újhagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 hüvelyknyi gyömbér, 150 gramm görögdinnye, 1 evőkanál só, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál gochugaru (koreai chili)

A görögdinnyét vágjuk szeletekre, távolítsuk el a piros húsát (egy kicsi maradhat a héjon, finomabb lesz tőle a kimchi). A külső sötétzöld héjat pucoljuk le (erre egy krumplihámozó a legjobb eszköz). Az így megmaradt világoszöld részt vágjuk egyforma, fél hüvelyknyi kockákra.

A dinnyehéjat keverjük el egy tálban a sóval, jól masszírozzuk bele, majd hagyjuk pihenni, amíg előkészítjük a többi hozzávalót. A répát hámozzuk meg és reszeljük le (a nagylyukú oldalon). Az újhagymákat vágjuk vékony karikákra. A zöld részt is nyugodtan beletehetjük.

A gyömbért és a fokhagymát egy mozsárban törjük péppé. Amennyiben nincsen mozsarunk, aprítsuk őket nagyon alaposan. A félretett 150 grammnyi dinnyét pürésítsük, majd keverjük hozzá a répát, hagymát, a pépesített fokhagymát és gyömbért, illetve a cukrot és a chilit.

ITT megnézheted a dinnyehéjkimchi receptjét / Fotó: Lakos Benedek

Szűrjük és mossuk le a dinnyehéjat, majd adjuk az előbb elkészített keverékhez. Az egészet alaposan masszírozzuk egybe kézzel, hogy mindent áthassanak az aromák.

A kimchit tegyük egy tiszta üvegbe, és helyezzük a hűtőbe. Érdemes pár napig érlelni, mielőtt megkóstoljuk. A hűtőben tárolva akár több hétig is eláll. Idővel egyre tovább érik majd, az íze sokkal komplexebb lesz.

Szinte bármihez ehetjük salátaként vagy savanyúság gyanánt, kellemesen csípős, a dinnyehéj pedig kissé megpuhul, valamennyit azonban megtart a harsanós-ropogós állagából. Nem mindennapi finomság ez, érdemes kipróbálni.

A dinnyehéjkimchi teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Kimchi-pizza

Szerintem a kimchis pizza a legjobb fúziós agymenés. Valószínűleg ezt is Amerikában készítették először, de mégis olasz gyökerekkel rendelkezik, ezért rossz nem lehet. Kimchi-pizza: ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Recept és fotók: Lakos Benedek


Különleges receptek, amiket mindenképpen próbálj ki:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...